התוכנית למידתיות בקבלת החלטות שלטוניות

עקרון המידתיות הוא אחד העקרונות המטה-חוקתיים המרכזיים במשפט הישראלי. התפיסה המשפטית בישראל הינה שזכויות האדם הן יחסיות, וניתן בנסיבות מסוימות, לפגוע בהן. המידתיות תוחמת את המסגרת המותרת להגבלת זכויות חוקתיות, ובכך מאפשרת ליישב קונפליקטים בין אינטרסים ציבוריים לבין זכויות אדם.

פרויקט מידתיות בקבלת החלטות הוא בעל ממד בין-תחומי ובינלאומי, המתנהל בשלושה צירים מרכזיים: הציר המשפטי, במסגרתו מתקיים מחקר משפטי השוואתי אודות היישום בפועל של עקרון המידתיות בפסיקה בישראל ובחמש מדינות נוספות: גרמניה, קנדה, דרום אפריקה, פולין והודו. וזאת על מנת לאתר מודלים שונים של המידתיות, על יתרונותיהם וחסרונותיהם מן הפרספקטיבה של יישום על ידי מקבלי החלטות. ציר המדיניות, במסגרתו נערך מחקר תיאורי שנועד להצביע על האופנים בהם שיקולים של פגיעה בזכויות מוטמעים כיום בתהליכי גיבוש המדיניות במדינות שונות ובתחומי מדיניות שונים. הציר ההתנהגותי, במסגרתו נערכים ניסויים שמטרתם לנתח את האופן בו החלטות מתקבלות במצבים שנדרש לאזן בין קידום מטרות ציבוריות לבין הגנה על זכויות והשפעתן של התערבויות שונות על תוצאות מידתיות יותר או פחות.

הפרויקט ממומן לתקופה של חמש שנים באמצעות מענק מחקר שזכה בו פרופ' מרדכי קרמניצר בתחרות שקיימה
ה-European Research Council

בהכנת הצעת המחקר השתתף ד"ר רענן סוליציאנו קינן.

 • תמונת ברירת מחדל

  פרופ' מרדכי קרמניצר

  חוקר ראשי וראש התכנית (שותף)

  קראו עוד

  ראש המרכז לערכים ולמוסדות דמוקרטיים והמרכז לביטחון ודמוקרטיה 

  תחומי מומחיות:

  משפט פלילי, משפט ציבורי (חוקתי ומינהלי), משפט צבאי,זכויות אדם, חינוך לדמוקרטיה (אזרחות), ביטחון ודמוקרטיה, יחסי יהודים־ערבים, שחיתות שלטונית, מידתיות.

 • תמונת ברירת מחדל

  ד"ר רענן סוליציאנו קינן

  ראש התכנית (שותף) וחוקר

  קראו עוד

  תחומי מומחיות: פסיכולוגיה פוליטית, משפט ופוליטיקה, מינהל ציבורי, קבלת החלטות.

  מרצה בכיר למדע המדינה ומדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית בירושלים ובעל תואר דוקטור מהמחלקה למדע המדינה באוניברסיטת אוקספורד.
  מחקריו של ד“ר סוליציאנו־קינן עוסקים בפוליטיקה של ועדות חקירה, בהשפעת שיקולי מוניטין על סוכנויות ממשלתיות, בשיפוטי מידתיות של מומחים ובהשפעות של שחיתות ציבורית ובהתערבות השיפוטית בגינה על התנהגות בוחרים.

 • תמונת ברירת מחדל

  עו"ד טליה שטיינר

  מנהלת התכנית וחוקרת

  קראו עוד

  עו“ד שטיינר היא בעלת תואר שני במשפטים מאוניברסיטת הרווארד ודוקטורנטית בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים. 

 • תמונת ברירת מחדל

  ד"ר הדר ארדיטי-בבצ'וק

  חוקרת

  קראו עוד

  ארדיטי-בבצ'וק היא בעלת דוקטורט בתוכנית הבין-תחומית למדעי המוח מאוניברסיטת בר אילן ותואר שני באפידמיולוגיה מאוניברסיטת תל אביב.

 • תמונת ברירת מחדל

  פרופ' ברק מדינה

  עמית מחקר

 • תמונת ברירת מחדל

  מרינה מוצינוק

  עוזרת מחקר

  קראו עוד

  מוצינוק מועמדת לדוקטורט בבית הספר לחינוך באוניברסיטת עברית ירושלים.
  בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה וחינוך ותואר שני בסוציולוגיה ארגונית מהאוניברסיטה העברית.

 • תמונת ברירת מחדל

  עו"ד לילה מרגלית

  חוקרת

 • תמונת ברירת מחדל

  פרופ' יובל פלדמן

  חוקר

  קראו עוד

  עמית בכיר במכון הישראלי לדמוקרטיה, מנהל התכנית לרפורמות בשירות הציבורי במכון הישראלי לדמוקרטיה, פרופסור מן המניין בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר־אילן וחבר באקדמיה הישראלית הצעירה.

 • תמונת ברירת מחדל

  פרופ' אילנה ריטוב

  יועצת

 • תמונת ברירת מחדל

  Lisa-Marie Dammann

  עוזרת מחקר

 • תמונת ברירת מחדל

  אורי פלונסקי

  חוקר

  קראו עוד

  דוקטורנט בפקולטה להנדסת תעשייה וניהול בטכניון, במסגרת מסלול ישיר לדוקטורט. מחקריו של פלונסקי עוסקים בקבלת החלטות וכלכלה התנהגותית, ולמעשה כיצד פרטים לומדים להגיב למערכות תמריצים שונות.
  פלונסקי בעל תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול ובעל תואר ראשון נוסף בכלכלה ובעל תואר M.Sc במסגרת המסלול הישיר לדוקטורט.

 • תמונת ברירת מחדל

  אנדרה לנג

  חוקר

  קראו עוד

  אנדרה לנג הוא מרצה למשפטים באוניברסיטת מרטין לותר בהאלה-ויטנברג, גרמניה.

  לנג בעל תואר ראשון במשפטים ומדעי המדינה מן האוניברסיטה החופשית בברלין (2005) ותואר שני במשפטים מ-NYU. התמחה בבית המשפט החוקתי הפדרלי הגרמני, ושהה כחוקר אורח באוניברסיטאות הרווארד וייל. תחומי המחקר העיקריים שלו הם משפט חוקתי השוואתי, תאוריה חוקתית, דין האיחוד האירופי, ומשפט בין לאומי חוקתי.

 • תמונת ברירת מחדל

  Jasmin Tregidga

  חוקרת

 • תמונת ברירת מחדל

  ד"ר קרן וינשל מרגל

  עמיתת מחקר

 • תמונת ברירת מחדל

  ליאת נצר

  חוקרת

  קראו עוד

  דוקטורנטית במחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטה העברית. מחקרה עוסק בויסות רגשות בין-אישי ובין-קבוצתי ולמעשה במוטיבציות המובילות אנשים לווסת את רגשותיהם של אחרים בהקשרים דיאדיים ובין-קבוצתיים.

 מה יכולים לעשות קובעי המדיניות וחוקרי הרגולציה כדי שגידול ילדים, בוודאי ילדים עם צרכים מיוחדים, לא יהפוך למלחמה נגד המדינה?

הצעת החוק שעלתה אתמול בכנסת, לפיה כל שר ימנה את היועץ המשפטי במשרדו בהתאם להמלצותיה של ועדת איתור, אשר בראשה יעמוד מנכ"ל משרדו, היא חלק ממגמה כוללת של יוזמות ממשלתיות שמבקשות לכרסם בשלטון החוק. מדובר ב"שינוי טכני קטן", לכאורה, אך למעשה בצעד משמעותי נוסף המצטרף למגמה הכוללת, ובפרט לניסיון המתמשך לפגוע בעצמאות השירות הציבורי

המידתיות המשפטית היא המסגרת המשפטית המובילה להכרעה שיפוטית במקרים של התנגשות בין ערכים. יחד עם זאת, מעט מאד ידוע אודות הגורמים המשפיעים על גיבוש שיפוטי מידתיות. המחקר הזה הוא בגדר המחקר האמפירי הראשון בהקשר הזה, והוא מבוסס על מדגם של 331 מומחים משפטיים (עורכי דין ומשפטנים אקדמיים).

מאמר מתוך גיליון 29, אוקטובר 2015, של כתב העת "עורך הדין" של לשכת עורכי הדין בישראל.

עקרון המידתיות לא תמיד נלקח בחשבון במסגרת השיח העוסק בפרטיות ובמעקב מדינה ברשתות תקשורת. שיטות משפט ומדינות שונות מפעילות שיקולי מידתיות ישירים או עקיפים בעיצוב בקרות מוסדיות, טכנולוגיות או פרוצדוראליות על פעולות ביון ברשתות תקשורת

 • למוזמנים בלבד