בחירות ומפלגות

השווינו בין מצעי המפלגות - לחצו לקריאה

המערכת הפוליטית במדינת ישראל היא מהעשירות, מהמורכבות ומהדינמיות ביותר בנוף של הדמוקרטיות המבוססות. לצד יציבות משטרית מרשימה, הפוליטיקה הישראלית מתאפיינת בריבוי מפלגות, בתכיפות בחירות ובחילופי ממשלות תדירים.

בחלק זה תוכלו לרכוש מידע עדכני ועשיר על השחקנים המרכזיים במערכת הפוליטית, על התפתחותם, על יחסי הכוחות ביניהם, על האידאולוגיה שלהם ועל התפקידים שמילאו. פרטי המידע הרבים העומדים כאן לרשותכם משמשים תשתית עובדתית חיונית להכרה יסודית של המערכת הפוליטית הישראלית.

מערכות בחירות

כאן תוכלו לצפות בתוצאות המלאות של הבחירות לכנסת לפי שנה. המידע כולל את כל הרשימות שהתמודדו בבחירות, בכללן המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה.

הצג

מידע על מפלגה

כאן תוכלו לצפות בסקירה קצרה על תולדות המפלגה, על האידאולוגיה שלה, על מנהיגיה הבולטים, על הישגיה בבחירות לכנסת ועל ייצוגה בממשלות ישראל.

הצג

הממשלה הנוכחית

הממשלה הנוכחית, הממשלה ה-33, הושבעה ב-18 למרץ 2013, כמעט חודשיים לאחר הבחירות לכנסת ה-19. בראשות הממשלה עומד בנימין נתניהו, שזו תקופת כהונתו השלישית.

ממשלת נתניהו השלישית נשענה על קואליציה בת ארבע סיעות: ליכוד-ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי והתנועה. יחדיו העניקו ארבע סיעות אלו תמיכה של 68 חברי כנסת לממשלה. בראשית דצמבר 2014 פיטר ראש הממשלה את שר האוצר יאיר לפיד (יש עתיד) ושרת המשפטים ציפי לבני (התנועה). בעקבות המהלך התפטרו גם שאר שרי יש עתיד וזמן קצר לאחר מכן הצביעה הכנסת על פיזורה המוקדם. הבחירות לכנסת ה-20 נקבעו לחודש מרץ 2015. לעת עתה, נותרו בממשלה נציגי הליכוד, ישראל ביתנו והבית היהודי. 

תפקיד בממשלה שם סיעה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ליכוד
שר החוץ אביגדור ליברמן ישראל ביתנו
שר הביטחון משה יעלון ליכוד
שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט הבית היהודי
שר הפנים גלעד ארדן ליכוד
שר האנרגיה והמים סילבן שלום ליכוד
שר התחבורה ישראל כץ ליכוד
שר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ ישראל ביתנו
שר השיכון אורי אריאל הבית היהודי
שרת התרבות והספורט לימור לבנת ליכוד
שר התיירות עוזי לנדאו ישראל ביתנו
שר החקלאות יאיר שמיר ישראל ביתנו
שרת הקליטה והעלייה סופה לנדבר ישראל ביתנו
שר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין יובל שטייניץ ליכוד

רק רגע... נבקש את אישורך לתנאי השימוש בקובץ

על מנת להוריד את קובץ הנתונים, יש למלא את הטופס הקצר הבא. במידה ויהיו עדכונים או תיקונים לקובץ הנתונים ניצור קשר באמצעות הדוא"ל.

שימו לב, הנתונים הניתנים להורדה מאתר זה הינם רכושו הבלעדי של המכון הישראלי לדמוקרטיה (ע"ר) ומועברים אליכם לצורך לימוד או מחקר בלבד. במידה וייעשה פרסום של המידע במסגרת הלימוד או המחקר, יש לדאוג למתן קרדיט באופן הבא: "הנתונים באדיבות מרכז גוטמן לסקרים שבמכון הישראלי לדמוקרטיה (ע"ר)". במידה וייעשה פרסום של המידע במסגרת המחקר, נשמח לקבל עותק של הפרסום, משום שאנו יוצרים ספרית מחקרים המבוססים על מאגר הנתונים של מרכז גוטמן. לקריאת מסמך תנאי השימוש, נא ללחוץ כאן.

פרטי משתמש שהם חובה מסומנים בכוכביות (**).

** שם פרטי: שדה חובה
** שם משפחה: שדה חובה
תואר:
מקצוע:
** מוסד / ארגון: שדה חובה
מחלקה:
** מדינה: שדה חובה
** דוא"ל: שדה חובה
הערות / שאלות:

חובה לאשר את תנאי השימוש