בחירות ומפלגות

המערכת הפוליטית במדינת ישראל היא מהעשירות, מהמורכבות ומהדינמיות ביותר בנוף של הדמוקרטיות המבוססות. לצד יציבות משטרית מרשימה, הפוליטיקה הישראלית מתאפיינת בריבוי מפלגות, בתכיפות בחירות ובחילופי ממשלות תדירים.

בחלק זה תוכלו לרכוש מידע עדכני ועשיר על השחקנים המרכזיים במערכת הפוליטית, על התפתחותם, על יחסי הכוחות ביניהם, על האידאולוגיה שלהם ועל התפקידים שמילאו. פרטי המידע הרבים העומדים כאן לרשותכם משמשים תשתית עובדתית חיונית להכרה יסודית של המערכת הפוליטית הישראלית.

מערכות בחירות

כאן תוכלו לצפות בתוצאות המלאות של הבחירות לכנסת לפי שנה. המידע כולל את כל הרשימות שהתמודדו בבחירות, בכללן המפלגות שלא עברו את אחוז החסימה.

הצג

מידע על מפלגה

כאן תוכלו לצפות בסקירה קצרה על תולדות המפלגה, על האידאולוגיה שלה, על מנהיגיה הבולטים, על הישגיה בבחירות לכנסת ועל ייצוגה בממשלות ישראל.

הצג

הממשלה הנוכחית

הממשלה הנוכחית, הממשלה ה-33, הושבעה ב-18 למרץ 2013, כמעט חודשיים לאחר הבחירות לכנסת ה-19. בראשות הממשלה עומד בנימין נתניהו, שזו תקופת כהונתו השלישית.

ממשלת נתניהו השלישית נשענה על קואליציה בת ארבע סיעות: ליכוד-ביתנו, יש עתיד, הבית היהודי והתנועה. יחדיו העניקו ארבע סיעות אלו תמיכה של 68 חברי כנסת לממשלה. ביולי 2014 התפצלה סיעת ליכוד-ביתנו לשתי סיעות נפרדות: ליכוד וישראל ביתנו. לפיכך, הקואליציה מונה נכון לעכשיו חמש סיעות. הממשלה כוללת, נכון לנובמבר 2014, 21 שרים.

תפקיד בממשלה שם סיעה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ליכוד
שר האוצר יאיר לפיד יש עתיד
שר החוץ אביגדור ליברמן ישראל ביתנו
שר הביטחון משה יעלון ליכוד
שר הכלכלה והמסחר נפתלי בנט הבית היהודי
שר הפנים גלעד ארדן ליכוד
שר החינוך שי פירון יש עתיד
שרת המשפטים ציפי לבני התנועה
שר האנרגיה והמים סילבן שלום ליכוד
שר התחבורה ישראל כץ ליכוד
שר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ ישראל ביתנו
שר השיכון אורי אריאל הבית היהודי
שר הרווחה מאיר כהן יש עתיד
שרת התרבות והספורט לימור לבנת ליכוד
שרת הבריאות יעל גרמן יש עתיד
שר התיירות עוזי לנדאו ישראל ביתנו
שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי יש עתיד
שר לענייני גימלאים אורי אורבך הבית היהודי
שר החקלאות יאיר שמיר ישראל ביתנו
שרת הקליטה והעלייה סופה לנדבר ישראל ביתנו
שר לנושאים אסטרטגיים ולענייני מודיעין יובל שטייניץ ליכוד

רק רגע... נבקש את אישורך לתנאי השימוש בקובץ

על מנת להוריד את קובץ הנתונים, יש למלא את הטופס הקצר הבא. במידה ויהיו עדכונים או תיקונים לקובץ הנתונים ניצור קשר באמצעות הדוא"ל.

שימו לב, הנתונים הניתנים להורדה מאתר זה הינם רכושו הבלעדי של המכון הישראלי לדמוקרטיה (ע"ר) ומועברים אליכם לצורך לימוד או מחקר בלבד. במידה וייעשה פרסום של המידע במסגרת הלימוד או המחקר, יש לדאוג למתן קרדיט באופן הבא: "הנתונים באדיבות מרכז גוטמן לסקרים שבמכון הישראלי לדמוקרטיה (ע"ר)". במידה וייעשה פרסום של המידע במסגרת המחקר, נשמח לקבל עותק של הפרסום, משום שאנו יוצרים ספרית מחקרים המבוססים על מאגר הנתונים של מרכז גוטמן. לקריאת מסמך תנאי השימוש, נא ללחוץ כאן.

פרטי משתמש שהם חובה מסומנים בכוכביות (**).

** שם פרטי: שדה חובה
** שם משפחה: שדה חובה
תואר:
מקצוע:
** מוסד / ארגון: שדה חובה
מחלקה:
** מדינה: שדה חובה
** דוא"ל: שדה חובה
הערות / שאלות:

חובה לאשר את תנאי השימוש