מבצע

על הדמוקרטיה

  • מאת:
  • תרגום:
  • שנה:
  • כריכה: רכה
  • מספר עמודים: 213 עמ’
  • מחיר: 60 ₪ מחיר מבצע: 50 ₪

המחצית השנייה של המאה העשרים הייתה לעידן ניצחונה של הדמוקרטיה. המשטרים האנטי-דמוקרטיים העיקריים - קומוניסטיים, פשיסטיים, נאציים - פשוט נעלמו, ודמוקרטיות הולכות ומתפתחות במרץ או בהססנות ברחבי העולם כולו. זהו ספר יסוד על הדמוקרטיה המבהיר מה היא, מדוע היא חשובה, כיצד היא פועלת ואילו אתגרים ניצבים לפניה בעתיד.

המחצית השנייה של המאה העשרים הייתה לעידן ניצחונה של הדמוקרטיה. המשטרים האנטי-דמוקרטיים העיקריים - קומוניסטיים, פשיסטיים, נאציים - פשוט נעלמו, ודמוקרטיות הולכות ומתפתחות במרץ או בהססנות ברחבי העולם כולו. בספר נגיש ובר-סמכה זה, אחד ממדעני המדינה הבולטים ביותר בתקופתנו מציג ספר יסוד על הדמוקרטיה המבהיר מה היא, מדוע היא חשובה, כיצד היא פועלת ואילו אתגרים ניצבים לפניה בעתיד.

רוברט דאל מתחיל את ספרו בסקירת ההיסטוריה הקדומה של הדמוקרטיה. בהמשך הוא דן בהבדלים בין דמוקרטיות, בקריטריונים לתהליכים דמוקרטיים, במוסדות הבסיסיים הדרושים לקידום מטרות הדמוקרטיה ובתנאים החברתיים והכלכליים התומכים בהתפתחותם ובשימורם של מוסדות אלו. דאל מאייר את הדיון בסוגיות אלו בתיאור מדינות דמוקרטיות שונות, ומסביר למשל מדוע הודו, שנראה כי חסרים בה מרבית התנאים לדמוקרטיה יציבה, מסוגלת בכל זאת לקיים דמוקרטיה. הוא עונה על שאלות שהן בגדר חידה, כמו מדוע כלכלת שוק קפיטליסטית יכולה לקדם דמוקרטיה ובה בעת להזיק לה. הוא מסיים את הדיון בבדיקה של הבעיות המרכזיות העומדות לפני מדינות דמוקרטיות במאה ה - 21, בעיות הנובעות ממורכבויות הקשורות בסדר הכלכלי, מהאינטרנציונליזציה, מגיוון תרבותי ומהקושי להשיג רמה מספקת של מיומנות אזרחית.

רוברט א' דאל, פרופסור אמריטוס למדע המדינה באוניברסיטת ייל בקתדרה על שם סטרלינג, הוא גם מחברם של הספרים: Who Governs (מי שולט?) After the Revolution (אחרי המהפכה), Polyarchy (פוליארכיה), Dilemmas of Pluralist Democracy (דילמות של דמוקרטיה פלורליסטית) ו- Democracy and Its Critics (הדמוקרטיה ומבקריה) - כולם ראו אור בהוצאת אוניברסיטת ייל.

1. האמנם אנו זקוקים למדריך?

חלק ראשון: ההתחלה
2. היכן התפתחה הדמוקרטיה ומתי? היסטוריה קצרה
3. מה צופן בחובו העתיד?

חלק שני: דמוקרטיה אידיאלית
4. מהי דמוקרטיה?
5. מדוע דמוקרטיה?
6. מדוע שוויון פוליטי ? שוויון פנימי
7. מדוע שוויון פוליטי ? מיומנות אזרחית

חלק שלישי: דמוקרטיה בפועל
8. אילו מוסדות פוליטיים דרושים לדמוקרטיה בממדים גדולים?
9. מגוון א': דמוקרטיה בגדלים שונים
10. מגוון ב': חוקות
11. מגוון ג': מפלגות ושיטות בחירות

חלק רביעי: תנאים תומכים ותנאים מפריעים
12. אילו תנאי יסוד תומכים בדמוקרטיה?
13. מדוע כלכלת שוק קפיטליסטית מועילה לדמוקרטיה?
14. מדוע כלכלת שוק קפיטליסטית מזיקה לדמוקרטיה?
15. המסע שלא תם

נספחים
נספח א: על שיטות בחירות
נספח ב: הסתגלות פוליטית במדיניות שסועות תרבותית או אתנית
נספח ג: על מניית מדינות