• שידור חי

מצביעים פעם ראשונה ולא יודעים למי?

ח"כ יאיר לפיד, ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד; גדעון סער, יו"ר מפלגת תקווה חדשה; ח"כ נפתלי בנט, יו"ר ימינה; ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה; וח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר מרצ - לוקחים סיכון ועונים לשאלות הקשות של הצעירים שמצביעים בפעם הראשונה.

שידור מיוחד של מאקו והמכון הישראלי לדמוקרטיה.

בפתח המשדר שבו השתתפו מאות בני נוער שיצביעו לראשונה בבחירות הקרובות, ציין יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה כי: "אנחנו שנתיים בתוך משבר פוליטי עמוק של קיפאון ושנה לתוך משבר הקורונה, ויש לכך השפעה שלילית על שיעורי האמון במוסדות המדינה. גם הערבות ההדדית בחברה הישראלית נמצאת בשפל. דווקא בקרב צעירים, יש נטייה לרמות אמון מעט גבוהות יותר מאשר אצל המבוגרים. בואו לא נאכזב אותם".

ח"כ יאיר לפיד, ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד: "אין לי בעיה שהחרדים יהיו בקואליציה, כל עוד הם מבינים שצריך לעבוד ולהתפרנס, ללכת לצבא וללמוד לימודי ליבה. לא ייתכן שהעול של המדינה הזו ייפול תמיד על קבוצה הולכת וקטנה של אנשים שהולכים לצבא ומשלמים מסים. אם תהיה פה ממשלה נחושה, זה לא יקרה. אני לא מחרים ולא פוסל אותם, אבל הם צריכים לדעת שאנחנו לא מוכנים שינהלו אותנו יותר, ואותנו לא סוחטים".
באשר לשאלת הסיפוח אמר לפיד כי הוא נגד הסיפוח וכי "אין לי בעיה בבניה בתוך גושי ההתיישבות, אבל כן עם בנייה מחוץ לגושי ההתיישבות כי היא מונעת מאתנו הגעה להסכם עתידי עם הפלסטינים. אין ברירה אחרת חוץ מלהיפרד מהפלסטינים, ותפקידה של ממשלה הוא לחשוב לטווח הרחוק".

גדעון סער, יו"ר מפלגת תקווה חדשה: "אנחנו היום נמצאים בתקופה שאין פערים אידאולוגיים בין המפלגות. הממשלה שתקום אחרי הבחירות תצטרך קודם כל לפעול לשיקום הכלכלה, לבנות מחדש את מערכת הבריאות ומערכת החינוך. רוב האתגרים הם יותר פנימה, בחברה הישראלית. לכן, יש אפשרות אובייקטיבית גם לגורמים שהם לא באותו מחנה פוליטי אידאולוגי לשבת ביחד".
בנוגע לשר אוצר כמומחה חיצוני ציין סער כי: "אציע לשותפיי לקואליציה העתידית להוציא את תפקיד שר האוצר מהמשחק הפוליטי הקואליציוני, ולנסות להגיע להבנה סביב איש מקצוע, שיעזור לנו להוציא את ישראל מהמשבר הכלכלי".
בנוגע לקידום זכויות להט"בים ענה סער כי "כשר פנים, הנחיתי לאפשר עלייה לארץ של בני אותו מין כזוגות על פי חוק השבות; כשר חינוך, הכרתי בארגון הנוער הגאה איגי כשווה לתנועת נוער והכנסתי את הנושא למאבק בהומופוביה למערכת החינוך. בכל הנוגע לפונדקאות ותיקון העיוות מול האבות הגאים, אנחנו נתקן את האפליה הזאת. התחייבנו על הנושא הזה ונבצע אותו".

ח"כ נפתלי בנט, יו"ר ימינה: "אין הרבה שנאה בעם עצמו. תחושת האיבה קיימת בעיקר בפוליטיקה, והתקשורת - מטעמי רצון לרייטינג גבוה - מביאה לידי ביטוי את הקצוות. הבעיה היא לא בעם, אלא במנהיגות. אני משוכנע שהכישלון הוא של המנהיגות – נתניהו, גנץ, רגב, כל החבורה. אין להם את עמוד השדרה המוסרי ולומר לציבור שהחוק חל על כולם".
על מערכת המשפט ומשפט ראש הממשלה נתניהו ציין בנט כי: "מערכת המשפט חייבת לעבור רפורמה מהותית, דרמתית. נתניהו לא יוכל לעשות את זה. כשהקונטקסט הוא המשפט שלו, ודאי שהוא לא האיש לתקן אותה. אני לא חושב שנתניהו צריך ללכת הביתה בגלל המשפט - הוא צריך ללכת הביתה לא בגלל תיק 4,000 או 2,000 אלא בגלל 3,000 ההרוגים שהוא, רגב וגנץ אחראיים להם בגלל מחדל המוטציות בנתב"ג".
עוד ציין בנט כי הוא מתנגד לחקיקה רטרואקטיבית, אך בעד תיחום וקציבת כהונה של ראש ממשלה ל-8 שנים, לצד חוק שדוחה עד לסוף הקדנציה שלו את כל ההליכים המשפטיים שלו.
לסיום אמר בנט כי: "אני לא מציע לאף אחד לספור אותי. אני מתמודד לראשות הממשלה כי אני חושב שהשאלה המרכזית שמיליוני המצביעים ישאלו את עצמם מאחורי הקלפי הפעם היא מי יכול להוציא אותנו מהכאוס הזה. התשובה שלי, בחוסר ענווה, היא אני. נתניהו כשל. אני מסתכל על סער ולפיד, ולא רואה שום תכנית רצינית בעניין הקורונה או הכלכלה".

ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה: "מציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני קריטי לעתידה של מדינת ישראל. אלה שטחים שחיים בהם 3 מיליון פלסטינים. ברור שכשאנשים מאבדים את מקור פרנסתם ומתים במספרים שערורייתיים ותלמידים לא הולכים לבי"ס, זה לא בראש מעיינם של אזרחי ישראל, אבל העובדה שאנחנו חייבים לעסוק בדברים הדחופים לא אומרת שצריך להזניח את הנושא הזה, אחרת נאבד את מדינת ישראל כמו שאנחנו מכירים אותה. הציבור לא צריך להטריד את עצמו בדבר הזה. זה תפקידה של ההנהגה".
על מערכת החינוך החרדית ציינה מיכאלי כי: "המאבק על לימודי ליבה משובש. הבעיה היא שמדינת ישראל מאפשרת שחצי מיליון תלמידים לא יקבלו לימודים בסיסיים להתמודדות עם העולם המודרני".

ח"כ ניצן הורוביץ, יו"ר מרצ התייחס לצערכת החינוך ואמר כי: "גלנט הוא שר חינוך גרוע, כי הוא לא מבין שמערכת החינוך היא לא יחידה בצה"ל - צועקים פקודה והילדים מצדיעים. העובדה שמערכת החינוך בישראל סגורה הכי הרבה ימים מכל המדינות המפותחות, זה ציון נכשל מינוס למשרד החינוך".
עוד ציין הורוביץ כי הבעיה היא שהמערכת שלנו לא נותנת מספיק תשומת לב אישית לתלמידים. "יש להקטין את הכיתות בצורה דרמטית ולהיפרד מטירוף המבחנים והציונים. מכניסים דור שלם של ילדים לתוך מרוץ עכברים מטורף והתלמידים פעמים רבות לא מפיקים מזה דבר. צריך לעבור ללמידה בצורה אחרת לגמרי".
בנוגע להיערכות המדינה למשבר האקלים ציין הורוביץ כי יש להפחית פליטות ממכוניות, מפעלים ובתי זיקוק. ישראל היא מדינה קטנה, אבל יש לה יעדים והיא צריכה לעמוד בהם כחלק מהקהילה הבינלאומית.
במענה לשאלה על הבטחת עתיד הדור הצעיר ציין הורוביץ כי פעל דרך ועדת החינוך בסבבים הקודמים של הקורונה כדי שהמערכת תתפקד בצורה טובה - שלא תהיה אפליה בין החינוך הממלכתי לחרדי, אבל משרד החינוך תקוע בימי הביניים. כשאהיה שר החינוך, אני מבטיח שאעשה יותר".