רפורמה בתקציב הבטחון: מושב הצהריים

במושב הצהריים בנושא רפורמה בתקציב הבטחון נאם שר הביטחון, מר עמיר פרץ. לפניכם סיכום עיקרי דבריו:

נאום שר הבטחון, מר עמיר פרץ

שר הביטחון אמר כי הוא נושא במלוא כובד האחריות וחש כי הוא נדרש להכריע בין סדרי עדיפויות. השמיכה התקציבית לדבריו, תמיד קצרה מדי בכדי להכיל את כל הסוגיות החשובות. אין בכוונתו למתוח ביקורת על קודמיו בתפקיד אלא רק על תפיסת ניהול הסיכונים שלהם.
המלחמה האחרונה הפכה את העורף לחזית, וכחלק מלקחי המלחמה הוא יזם את עבודתו של צוות מקצועי העתיד להגיש את המלצותיו.השר סבור כי השקפתו האזרחית והחברתית רק תורמת לראיה הביטחונית אם כי אין פסול באדם בעל עבר צבאי.
לפני שבועיים קיבל החלטה לאחר שבחן את החלופות, ובחר להוסיף בהיבט חומת ההגנה האקטיבית. ככלל הוא תר אחר מערכת ההגנה האופטימאלית אשר תגן על העורף בלוחות זמן סבירים. מדינת ישראל רחוקה לתפיסתו מן הנחלה והמנוחה הביטחונית. איראן היא פוטנציאל של איום קיומי עבור ישראל וכך גם החמאס והחיזבאללה. עם זאת ישנו ציר מתון יותר - מדינות המפרץ, סעודיה, ומצרים. צריך לתת לשלום סיכוי מבלי לוותר על זכיותינו להגנה עצמית ומבלי להפריט את ביטחון המדינה ואזרחיה.
רגישות הזירה הלבנונית התבטאה במציאת זירת המטענים באביבים. לא נחזור למדיניות של עצימת עיניים, הוא מכריז. אנו מצפים מלבנון למלא את חובותיה על מנת למנוע הישנות של תוקפנות מצד החיזבאללה כזו שחווינו לאחרונה.
מחר ייכנס לתפקידו גבי אשכנזי. אסור לחזור לפסטיבל המאפיין את תום שלוש שנות כהונתו של הרמטכ"ל, סביב השאלה אם ימשיך בתפקידו או לא. לכן החליט פרץ להאריך מראש את כהונתו של אשכנזי לארבע שנים. הוא סבור כי זה יחזק את יציבותה של המערכת הביטחונית ושל המטכ"ל בפרט. זהו רמטכ"ל מעולה שעומדות בפניו משימות קשות:

  1. יישום לקחי המלחמה.
  2. המשך המאבק בטרור.
  3. מוכנות להסלמה עם הפלשתינים וכן עם החיזבאללה בצפון.
  4. בניין הכוח, שכלול ופיתוח אמצעי לחימה.

לצד כל זאת יש להציב בפני הפלשתינים אלטרנטיבה אמיתית וכנה לאנרכיה ברשות. אנו עוקבים אחר ההתפתחויות גם במכה ודורשים הכרה במדינת ישראל. השר לא ייכנע לאופנה המחפשת אשמים ולא פתרונות.

לסיכום מושב הבוקר בנושא רפורמה בתקציב הביטחון