בחירות בעולם

קנדה

ב-24 בינואר 2006 נערכו הבחירות לבית התחתון בפרלמנט הקנדי. תוצאות הבחירות הצביעו על "מהפך" בקנדה, שבמסגרתו ניצחה המפלגה השמרנית את מפלגת השלטון מזה 12 שנים - המפלגה הליברלית. המפלגה השמרנית, מפלגת ימין-מרכז, הפכה למפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט עם 124 מושבים, 25 יותר מאשר בבחירות הקודמות. יריבתה המרכזית - המפלגה הליברלית, מפלגת שמאל-מרכז - "איבדה" 32 מושבים לעומת הבחירות הקודמות וקיבלה 103 מושבים בלבד. המפלגה השלישית בגודלה היא מפלגת "הגוש הקוויבקי", שמייצגת את הקהילה דוברת הצרפתית המתגוררת במחוז קוויבק ושואפת להעניק עצמאות למחוז. מפלגה זו זכתה ב-51 מושבים (ירידה של 3 מושבים מהבחירות הקודמות).

בחירות אלה הביאו לסיומו של מהלך פוליטי שהחל בנובמבר 2005 עם פיזור ממשלת המיעוט בראשות המפלגה הליברלית, לאחר כהונה של 17 חודשים בלבד - הכהונה הקצרה ביותר של ממשלה בתולדות קנדה. הבחירות לבית התחתון בפרלמנט הקנדי (שבו 308 מושבים) נערכות אחת לחמש שנים. הקדמתן באה, בין השאר, כתוצאה מפרסום ממצאים ראשוניים של ועדת חקירה ציבורית, לפיהם בזמן כהונתו של ראש הממשלה הקודם ז'אן קרטיין (ראש המפלגה הליברלית), הועברו כספי מסים למימון מסעי בחירות מפלגתיים. כמו כן נחשף כי אנשי המפלגה הליברלית במחוז קוויבק קיבלו שוחד תמורת זכייה בחוזים ממשלתיים.

במהלך מסע הבחירות השכיל מנהיג המפלגה השמרנית, סטיבן הרפר, להוביל את מפלגתו למרכז המפה הפוליטית. הרפר הדגיש את הנושאים הבאים: מלחמה בפשיעה ובשחיתות, שיפור היחסים עם ארצות הברית בעיראק ולמדיניות הנשיא האמריקני בנושאי סיבה ואקלים. עם היוודע תוצאות הבחירות הודיע מרטין על פרישתו מהנהגת המפלגה הליברלית.

לאור תוצאות הבחירות הקים סטיבן הרפר ממשלה בראשותו, שמורכבת בעיקר מנציגי מפלגתו. ממשלתו היא ממשלת מיעוט, ופרשנים שונים מעמידים בספק את יציבותה ואת יכולתה להאריך ימים ולסיים את הקדנציה המלאה של חמש שנות כהונה.

שם המפלגה תמיכה באחוזים מספר מושבים שינוי במספר מהחבירות האחרונות
המפלגה השמרנית Conservative Party

(שמרנים)
36.3 124 +25
המפלגה הליברלית

Liberal Party

(ליברלים)
30.2 103 32-
הבלוק הקוויבקי

BQ - Bloe Quebecuis

(בדלנים)
10.5 51 3-

המפלגה הדמוקרטית החדשה

NDF - New Democratic Party

(סוציאל-דמוקרטים)
17.5 29 +