מימדמימד

נוסדה בשנת 1988

תנועה דתית מתונה שהוקמה ב-1988 לקראת הבחירות לכנסת השתים-עשרה. הרקע להקמת מימד היה חוסר הנחת בחלקים בציבור הציוני הדתי מההקצנה בעמדות המדיניות של המפד"ל. המפלגה הצהירה על נאמנות לארץ ישראל אך על התנגדות להצבתה מעל לכל ערך אחר. היא ראתה בחתירה לשלום ערך יסוד ביהדות שלמען הגשמתו יש להגיע אפילו לידי הכרעות כואבות כגון נסיגה משטחי אבות.

בבחירות לא הצליחה מימד לעבור את אחוז החסימה ולא התמודדה בבחירות הבאות. בראשית 1993 הוקמה מימד מחדש כעמותה לפעילות רעיונית, ובראשית 1999, לקראת הבחירות לכנסת החמש עשרה, הוקמה מחדש כמפלגה וחברה למפלגת העבודה ולגשר ברשימת ישראל אחת. שיתוף הפעולה עם מפלגת העבודה נמשך גם בשתי מערכות הבחירות הבאות (2003 ו-2006). שיתוף הפעולה בא לקצו במהלך הכנסת השבע עשרה, ובבחירות 2009 התמודדה מימד ברשימה משותפת עם התנועה הירוקה ולא הצליחה לעבור את אחוז החסימה.

table
שנת בחירות קולות מושבים (מנדטים) אחוז הקולות רשימת מועמדים מצע
1988 15,783 - 0.7 המועמדים המועמדים

יהודה עמיטל, מיכאל מלכיאור.

 

יהודה עמיטל הוזמן להצטרף לממשלה שהוקמה לאחר רצח רבין בראשות שמעון פרס כשר בלי תיק. למימד לא היה ייצוג בכנסת, ועמיטל מונה במטרה להפיג את המתיחות הרבה בין דתיים לחילוניים לאחר הרצח. ב-1999 מונה מיכאל מלכיאור לשר לענייני חברה ותפוצות בממשלתו של אהוד ברק.