צוות המכון הישראלי לדמוקרטיה

ד"ר משה הלינגר

ד"ר משה הלינגר הוא עמית מחקר בתכנית המחקר דת ומדינה, יהדות ודמוקרטיה במכון הישראלי לדמוקרטיה. נוסף על כך הוא מרצה בכיר במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן, מרצה בפקולטה למשפטים באוניברסיטת בר-אילן וראש מכון שוורץ ליהדות, אתיקה ומדינה בבית מורשה בירושלים. תחומי ההוראה והמחקר שלו הם פוליטיקה השוואתית, מחשבה פוליטית, מחשבה פוליטית יהודית, אורתודוקסיה יהודית ותרבות מערבית.

ד"ר הלינגר סיים בהצטיינות את לימודי התואר הראשון באוניברסיטה הפתוחה (1990) ואת לימודי התואר השני במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן (1995). הוא למד לתואר שלישי באוניברסיטת בר-אילן, ואף אותו סיים בהצטיינות (2002). עבודת הדוקטור שלו עסקה בנושא "דגם הדמוקרטיה היהודית מול דגם היהדות הדמוקרטית בהגות האורתודוקסית המודרנית הציונית במאה העשרים". כמו כן הוא למד בישיבת הרב עמיאל ("היישוב") בתל אביב, בישיבת חברון ובכולל מיר בירושלים.

במרוצת השנים שימש ד"ר הלינגר מחנך ומורה למקצועות היהדות והמקצועות ההומניים בבית הספר אמי"ת גוש דן ובישיבת נחלים; שימש מרצה בתכנית ליהדות זמננו באוניברסיטת בר-אילן ובחוג למדע המדינה במכללת אשקלון; ניהל את תכנית טאוב לתואר שני בלימודי דמוקרטיה ואזרחות למורים לאזרחות במחלקה למדע המדינה באוניברסיטת בר-אילן; ניהל את תכנית "הידברות דתיים-חילוניים" של אוניברסיטת בר-אילן; השתתף בסדנאות של משרד החינוך למפקחים, למנהלים ולמורים בנושא חינוך לדמוקרטיה ולאזרחות; היה מעורב בכתיבת ספרי לימוד באזרחות; והשתתף בפרויקט מחקר של מרכז רפפורט למאבק בהתבוללות יהודית שבאוניברסיטת בר-אילן. לאחרונה הוא מעורב במיוחד בפעילות בקרב יחידות צה"ל שונות בנושאי זהות יהודית ודמוקרטית וסוגיית הסרבנות.

מאמרים ספרים

פרסומים אחרונים מאת ד"ר משה הלינגר

ספרים מאת ד"ר משה הלינגר