פורום קיסריה 2010: סיקור המושב בנושא העסקת עובדים זרים

סיקור המושב של פורום קיסריה ה-18 בנושא העסקת עובדים זרים.

יוסף פרחי, מנכ"ל שירות התעסוקה: "שירות התעסוקה מונה כ-600 עובדים. בשנת 2009 התייצבו בשירות 506 אלף דורשי עבודה - שישית מכוח העבודה בישראל. היו 154 אלף השמות ורק 16 אלף מהם לא עובדים כיום, על פי מחקר שערכו בשבילנו בחברת IBM. מגמת ההזמנות לעבודה מתחזקת מאוד, ההיצע של מקומות עבודה טוב מאוד והלוואי שיימשך. האם אנחנו מסוגלים לתת מענה במקום העובדים הזרים? התשובה שלי - הייתי ממשיל את זה למלח בישול. מעט - הכרחי. הרבה - מסוכן. יש מקומות שבהם העסקה של עובדים זרים מניעה תהליכים אחרים, ויש מקומות שבהם לא. הסוגיה הזאת היא פרי ביאושים שהמדינה הזאת אוכלת בשל אי-החינוך לעבודת כפיים. באירופה מקדשים עבודת כפיים, ואצלנו מתביישים בזה".

ווילם אדמה, כלכלן בכיר ב-OECD: "מדינות אחרות ב-OECD התעניינו בנושא הזה, של העסקת עובדים זרים בישראל. אחד התמריצים שאתם יכולים להחיל הוא כפיית תשלום שכר מינימום לעובדים זרים, שיצמצם את הכדאיות שבהעסקתם. הכשרה ומינוי של הפקחים לתחום עשוי לממן את עצמו באמצעות הקנסות שהללו יטילו".

השר יובל שטייניץ: "כשמדברים על סוגית העובדים הזרים מדברים על סוגיית ההחלה, על מקומות העבודה. אבל צריך לדבר גם על ההשפעה של זה על פערי השכר - אתה בעצם מייבא תחרות מול הסקטורים החלשים. אף אחד לא מביא ארצה מדעני היי-טק, ברוקרים, עורכי דין או פרופסורים באוניברסיטה. לפי הניתוחים שלנו באוצר, אחת הסיבות לגידול הדרמטי בפערי השכר זה הזרם ההולך וגובר של עובדים זרים. זה נושא שלא קל לעסוק בו, רבים נרתעים מלעסוק בו, אבל הוא קריטי ובנפשנו - לא רק מבחינה כלכלית, אלא גם מבחינה חברתית".

אילן כהן: "מדינת ישראל צריכה להשלים את חוקי ההגירה שלה. כרגע יש אוסף של פסיקות והחלטות. הצעד השני היה הקמת משטרת ההגירה, וטוב עשתה הממשלה הנוכחית שהקימה את רשות ההגירה. כל התמונות הקשות של חיפושים וגירושים - אין ברירה אחרת".

אבי פישר: "הנושא של הסיעוד בעייתי מאוד משום שמספר העובדים בסיעוד הולך ועולה. אני לא רואה ישראלים בתור להשמה לטיפול בחולים כרוניים ובאנשים זקנים, וגם לא רואה פתרונות מיכון - ולכן אנחנו עומדים לחיות עם העניין הזה. תוחלת החיים כאן הולכת וגדלה, ויהיו כאן יותר מבוגרים שזקוקים לטיפול. או שנציע להם בתי אבות או שנציע להם סיעוד. המודל הסינגפורי אומר את הדבר הזה: אם אתה רוצה להביא עובד לסיעוד, אתה צריך להפקיד ערבות שבתוך X זמן העובד יוצא, ואתה צריך לשלם מס למדינה. השאלה היא למה לא ללכת לכיוון הזה, כשמי שזה לא ביכולתו יקבל פטור מהערובה ומהמס".

פורום קיסריה 2010: המלצות צוות מדיניות המקרו בישראל לנוכח היציאה מן המשבר הכלכלי

פורום קיסריה 2010: המלצות צוות תעסוקת ערבים בישראל: האתגר של הכלכלה הישראלית

פורום קיסריה 2010: המלצות צוות התעסוקה במגזר החרדי

פורום קיסריה 2010: המלצות צוות חברה אזרחית ומגזר שלישי

ריאיונות וידאו עם ראשי הצוותים

ריאיון עם מר דוד ברודט, המנהל האקדמי של הפורום

ריאיון עם פרופ' צבי אקשטיין, ראש צוות העסקת עובדים זרים

ריאיון עם ד"ר ניסן לימור, ראש צוות חברה אזרחית ומגזר שלישי

ריאיון עם פרופ' נתן זוסמן, ראש צוות מדיניות המקרו בישראלי לנוכח היציאה מן המשבר הכלכלי