חוות דעת

חוות דעת על חוק המקוואות

| מאת:

לקראת הדיון שייערך בוועדת הפנים, נשלחה חוות דעת לחברי הוועדה המבקשת לדחות את העת החוק בענין המקוואות, בטענה כי מדובר בחוק מפלה שטוב שלא היה מגיע לשולחנו של בית המחוקקים.

יאיר שלג, ראש התכנית לדת ומדינה במכון, אמר לקראת הדיון כי מדובר באפליה פסולה אליה מודעים גם מנסחי החוק הכותבים בדברי ההסבר, כי מטרתו הינה לעקוף את האיסור המונע מכלל הציבור להשתמש במקוואות ציבוריים- כפי שפסק לאחרונה בג"ץ בנושא.

שלג מוסיף, כי כל תכליתה של ההצעה הינה למנוע טבילת מתגיירים רפורמים וקונסרבטיביים במקוואות ציבוריים, דבר שהוא לא רק מנוגד לערכים הדמוקרטים והאנושיים, אלא גם לערכים הלאומיים של מדינת ישראל שהינה מדינת הלאום של כלל בני העם היהודי ולא רק של זרם כזה או אחר.

בנוסף, כותב שלג, כי קבלת ההצעה תפגע לא רק במתגיירים הרפורמים והקונסרבטיבים שמספרם יחסית מועט בישראל, אלא באלפי נשים, שאינן מעוניינות לטבול בהתאם להוראות הרבנות הראשית, ומבקשות למשל לטבול ללא ליווי בלנית.

לסיכום, מסביר שלג, כי לרבנות כרגולטור אין את הזכות לאכוף ולפקח על אופן השימוש במקווה ולמנוע מיהודים רבים לממש את זכותם הלגיטימית במבנה הממומן מכספי ציבור ולכן, דינה של ההצעה להידחות על הסף.

לחצו כאן להורדת חוות הדעת המלאה