הבית היהודיהבית היהודי

הבית היהודי

הבית היהודי

נוסדה בשנת 2008

מפלגת הבית היהודי הוקמה ב-2008 לקראת הבחירות לכנסת השמונה עשרה במטרה למזג את המפד"ל ואת האיחוד הלאומי - שכבר בכנסת הקודמת פעלו כסיעה משותפת - ולהיות למפלגה ימנית מאוחדת. ואולם כבר מראשית האיחוד לא השתתפו במהלך שני אנשי מפתח: חבר הכנסת אפי איתם בחר להצטרף לליכוד, ואריה אלדד בחר לייסד את מפלגת התקווה.

את רשימת המפלגה החדשה קבעה מועצה ציבורית, ואולם חברי האיחוד הלאומי התאכזבו מהתוצאה ובעקבותיה החליטו לפרוש מהמסגרת החדשה ולרוץ יחד עם מפלגת התקווה במסגרת רשימת האיחוד הלאומי.

לקראת הבחירות לכנסת ה-19 (2013) שינתה המפלגה את פניה. היא ביצעה מפקד חברים רחב ולראשונה ערכה פריימריז לבחירת מנהיג המפלגה ולקביעת רשימת המועמדים לכנסת. בפריימריז לראשות המפלגה נבחר נפתלי בנט והוא הוביל את המפלגה להישג מרשים של 12 מנדטים בבחירות. שנתיים לאחר מכן נחלשה המפלגה וקיבלה 8 מנדטים. רשימת המועמדים של הבית היהודי כוללת גם נציגים ממפלגת תקומה, ובראשם אורי אריאל.

table
שנת בחירות קולות מושבים (מנדטים) אחוז הקולות רשימת מועמדים מצע
2015 283,910 8 6.7 המועמדים המועמדים מצע מצע
2013 345,985 12 9.1 המועמדים המועמדים מצע מצע
2009 96,765 3 2.9 המועמדים המועמדים מצע מצע

נפתלי בנט, אורי אורבך, זבולון אורלב, דניאל הרשקוביץ, איילת שקד.

 

הבית היהודי הייתה אחת מהסיעות שנכללו בממשלת נתניהו השנייה. היא יוצגה סביב שולחן הממשלה על-ידי דניאל הרשקוביץ, שהחזיק בתיק המדע והטכנולוגיה. בממשלת נתניהו השלישית, שנכנסה לתפקידה במרץ 2013 לאחר הבחירות לכנסת ה-19, היה לבית היהודי ייצוג של שלושה שרים. נפתלי בנט מונה לשר הכלכלה, אורי אריאל לשר הבינוי ואורי אורבך לשר לענייני גמלאים. גם בממשלת נתניהו הרביעית מכהנים מטעמה שלושה שרים: נפתלי בנט כשר חינוך, איילת שקד כשרת המשפטים ואורי אריאל כשר החקלאות.