מאמר דעה

חינוך נגד זכויות האדם

| מאת:

החלטתו של שר החינוך לבטל את השתתפות עובדי משרד החינוך בכנס האגודה לזכויות האזרח שהתקיים בשבוע שעבר, ואמירתו כי החלטתו בוצעה עקב המידע כי האגודה "פועלת באופן עקבי להגן על מחבלים שרצחו ישראלים", מעלה חשש כי תפיסת השר את זכויות האדם אינה מתיישבת עם אותם הערכים אשר על הנחלתם לתלמידי ישראל הוא מופקד

סעיף 2 לחוק חינוך ממלכתי, המגדיר את מטרותיו, תוקן בשנת 2000 כך שיכלול בין היתר את המטרות הבאות: הנחלת "העקרונות שבהכרזה על הקמת מדינת ישראל ואת ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית" ופיתוח "יחס של כבוד לזכויות האדם, לחירויות היסוד", כמו גם לערכים דמוקרטיים. נוסח זה של הסעיף הוצג במליאת הכנסת על-ידי יו"ר ועדת החינוך והתרבות דאז, ח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל, והוא עוקב, במידה רבה, אחר סעיף 29 לאמנה לזכויות הילד אליה הצטרפה ישראל בשנת 1991 (ביוזמת ממשלת שמיר).

החלטתו של השר נפתלי בנט, לבטל את השתתפות עובדי משרד החינוך בכנס האגודה לזכויות האזרח שהתקיים בשבוע שעבר, ותגובתו לפרסום ב"הארץ" (28.11.17) כי החלטתו התבססה על מידע לפיו האגודה "פועלת באופן עקבי להגן על מחבלים שרצחו ישראלים", וכי "משרד החינוך לא ישתף פעולה עם ארגונים שפוגעים בחיילי צה"ל או מגנים על אויבינו", מעלה חשש כי תפיסת השר את זכויות האדם אינה מתיישבת עם אותם הערכים אשר על הנחלתם לתלמידי ישראל הוא מופקד.

עמדתו של השר בנט הכורכת בין הגנה על זכויותיהם של מחבלים לבין פגיעה במוסדות המדינה מחייבת חזרה על מושכלות היסוד בדבר תפקידם של ארגוני זכויות האדם בחברה דמוקרטית. זכויות אדם נועדו להגביל הפעלת כוח שלטוני ולאפשר לפרט להגן על חירויותיו מפני פגיעה בלתי מוצדקת בהן מצד רשויות המדינה. לארגוני זכויות אדם, אשר הנם בעלי מומחיות מיוחדת בתחום ההגנה על זכויות, נועד תפקיד חשוב בסיוע לפרט לשמור על זכויותיו ולממשן. סנגור נדרש לייצג את עניינו של הנאשם בפלילים, על מנת להגן על לקוחו מפני הפעלת כוח שלטוני דורסני מצד רשויות התביעה העלול לגרום להרשעה של חפים מפשע. בצורה מקבילה, תפקידו של ארגון זכויות האדם הוא לייצג בצורה מיטבית את עניינים של אלו שהשלטון אינו חפץ ביקרם ועשוי להתנכל להם.

כמעט בכל מקום בעולם, גם בדמוקרטיות המתקדמות ביותר, השלטון נוטה שלא להגן באופן מלא על זכויותיהם של פרטים המשתייכים לקבוצות לא פופולריות כגון אזרחים זרים, אסירים פליליים ובטחוניים, פעילים רדיקליים, ובני ובנות מיעוטים לאומיים או דתיים. ובכל העולם הדמוקרטי, ארגוני זכויות אדם מתגייסים לייצג את עניינם בפני בתי המשפט ורשויות המדינה האחרות. כך למשל, האגודה האמריקאית לחירויות האזרח (ACLU) מייצגת מזה שנים רבות את עניינם של עצירי גואנטנמו, מתקן בו מוחזקים עצירים ביטחוניים המשתייכים לארגון אל-קאעידה. גם ממשל טראמפ, המציג עמדה נוקשה ביחס להמשך המעצרים בגואנטנמו, נמנע מלמתוח ביקורת על הארגונים המייצגים את העצורים. זהו בדיוק תפקידם של ארגוני זכויות האדם - להגן גם במצבים הקיצוניים ביותר על זכויות האנשים השנואים ביותר על החברה.

כמו שההגנה של סנגור על הנאשם בפלילים אינה פוגעת במאבק בפשיעה, אלא מסייעת למדינה להפעיל את המשפט הפלילי שלה, כך גם הסיוע שמספק ארגון זכויות האדם אינו מיועד לפגוע באינטרס של המדינה, אלא מסייע לה לעמוד בחובותיה, לפי חוקיה והאמנות הבינלאומיות אותן התחייבה לקיים. לכן, אין זה מפתיע כי היועץ המשפטי לממשלה הנחה את שרי הממשלה לפני כמה חודשים לאפשר השתתפות של עובדי ציבור בכירים בכנסים של ארגוני חברה אזרחית בשל "החשיבות הרבה בפעולתם של ארגונים כאלה", ולאור התועלת והתרומה לאינטרס הציבורי שבקיום פעילות משותפת עמם.     

הניסיון לתייג את האגודה לזכויות האזרח - ארגון זכויות האדם הוותיק והחשוב בארץ - כארגון פוליטי לא לגיטימי, מקומם במיוחד. הוא מהווה עליית מדרגה במאבק של גורמים בממשלה נגד ארגוני החברה האזרחית, שכן לאגודה יש רקורד מפואר וארוך שנים של הגנה על מגוון פרטים מכל קצוות הקשת הפוליטית. בין לקוחותיה ניתן למצוא תושבי מאחזים לגביהם הוצאו צווי הגבלה, מפגינים חרדים ודיירי הדיור הציבורי. האגודה אף הגנה בעבר על זכותו של יגאל עמיר להינשא, ועל זכותם של ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר להפגין באום אל פחם. רק לאחרונה, התייצבה האגודה כידידת בית משפט לצדו של הרב אליצור סגל אשר זוכה פה אחד, על-ידי הרכב תשעה שופטים, מעבירת העלבת עובד ציבור בה הואשם בגין פרסום מאמר באתר "מנהיגות יהודית" אשר כלל ביקורת נוקבת על הרב הצבאי הראשי לשעבר. בנסיבות אלו, המסר שמשדר השר הוא, כי פעילות למען זכויות האדם הנה פעילות לא לגיטימית.

ביטול השתתפות משרד החינוך בכנס שעוסק בנושא זכויות עובדים, תחום שאינו שנוי במחלוקת פוליטית של ממש, לא רק מנוגד להנחיית היועמ"ש, אלא מבטא אי-הבנה בסיסית של תפקידם החיוני של ארגוני זכויות אדם בחברה דמוקרטית. גרוע מכך, יתכן שהדבר מעיד על כוונה לפגוע באחד משומרי הסף של הדמוקרטיה הישראלית המייצג עמדות ביקורתיות שאינן נעימות תמיד לאוזניו של השלטון. זהו שיעור גרוע באזרחות לתלמידי ישראל מצד השר המופקד על חינוכם.

פורסם לראשונה ב"הארץ".