מדד השלום

ראש ממשלה עמוס מדי

| מאת:

על רקע התפטרות שר הביטחון היוצא ליברמן, רוב הישראלים סבורים שנתניהו לא צריך לתפקד כשר הביטחון במקביל לתפקידו כראש הממשלה. בנוסף, לאור הבחירות הקרבות, שליש מהישראלים היו רוצים לראות את גנץ מכהן כראש הממשלה הבא.

סקר מדד השלום החודשי של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת תל-אביב, שנערך לפני פרוץ המבצע בצפון, והמתפרסם היום (ד') מצא, כי רוב הציבור סבור כי העומס המוטל על נתניהו בהחזיקו במקביל מספר תיקים מונע ממנו לטפל כראוי בביטחון המדינה. עם זאת הציבור מוצא אותו כמתאים ביותר לכהן כראש הממשלה לאחר הבחירות הבאות. עוד עולה, כי בקרב כלל הציבור ישנם יותר הנותנים למפכ"ל היוצא אלשייך הערכה חיובית על תפקודו מאשר כאלו המגדירים אותה כשלילית. רוב הציבור סבור גם שהממשלה אינה מתפקדת טוב מול האיום בגבול הדרום.

להלן עיקרי הממצאים:
שר הביטחון נתניהו - 57% מהישראלים סבורים כי לראש הממשלה אין את היכולת לטפל כראוי בביטחון ישראל לאחר שלקח עליו את תיק הביטחון, לאור העומס המוטל עליו. בעוד שבקרב מצביעי המרכז (73%) והשמאל (86%) סבורים שמדובר בעומס יתר הפוגע בביטחון, בקרב מצביעי הימין רק כ-50% סבורים כך. עוד עולה, כי 47% מהישראלים סבורים שהחלטת הקבינט להוביל להפסקת אש בעזה הייתה נכונה לעומת 44% שסברו שמדובר בהחלטה שגויה.
הממשלה נכשלת במאבק מול החמאס - לפי הסקר, 76% מהיהודים מעניקים לממשלה ציון לא טוב במאבק מול הטרור בעזה. גם בקרב הערבים, 82% סבורים כך. לעומת זאת, שני שליש מהיהודים (67%) נתנו לצה"ל ציון טוב בנוגע לתפקוד במאבק לאורך הגבול בעזה בתקופה האחרונה. מעניין כי דווקא בקרב מחנה הימין רק 63% מעריכים את תפקודו של צה"ל כטוב במאבק, לעומת 75% במרכז ו-78% בשמאל. בקרב הערבים רק 14% סבורים שצה"ל עושה עבודה טובה בהקשר זה.

כהונת המפכ"ל - לרגל סיום כהונתו של המפכ"ל רוני אלשייך, נמצא כי 35% סבורים שהוא ביצע את תפקידו בצורה טובה, לעומת 22% שהעריכו את כהונתו כלא טובה. 26% העניקו לכהונת המפכ"ל היוצא הערכה בינונית. בקרב מצביעי השמאל 59% נתנו הערכה חיובית לתפקודו של אלשייך, בעוד שבמרכז (46%), בימין (33%) ובקרב הערבים (20%) מיעוט נתן לו הערכה זו.
בני גנץ והזירה הפוליטית- 31% מהציבור הישראלי בכללותו (36% מהיהודים ו-8% מהערבים) סבורים שיש סיכוי גבוה שאם הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ יכנס לזירה הפוליטית, הם יצביעו עבור הגוף הפוליטי שאליו הוא ישתייך. בקרב מחנות השמאל והמרכז, מחצית מהנסקרים ענו כי קיים סיכוי גבוה שיצביעו עבור גנץ, לעומת 28% מהנסקרים בימין.

מידת התמיכה במועמדים לראשות הממשלה - 41% מהישראלים היו רוצים לראות את בנימין נתניהו כראש הממשלה הבא של ישראל. אחריו ברשימת המועמדים נמצא הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ ששליש (33%) היו רוצים לראותו כראש הממשלה. בהמשך הרשימה נמצאים ח"כ יאיר לפיד (23%), שר החינוך נפתלי בנט (21%), ח"כ ציפי לבני (19%) וח"כ אביגדור ליברמן (17%). בתחתית הרשימה נמצאים ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק ויו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי שמיעוט (14% ו-10% בהתאמה) היו רוצים שיעמדו בראשות הממשלה לאחר הבחירות הבאות.
דפוסי ההצבעה בבחירות הבאות- 63% מהנסקרים סבורים שישנו סיכוי גבוה שיצביעו בבחירות הקרובות עבור אותה מפלגה עבורה הצביעו בבחירות האחרונות. בעוד שבקרב היהודים 61% ענו כך, בקרב הערבים 72% סבורים שיצביעו לאותה המפלגה.

*הסקר נערך על ידי פרופ' אפרים יער מהתוכנית לניהול סכסוכים וגישור ע"ש אוונס באוניברסיטת תל-אביב ופרופ' תמר הרמן ממרכז גוטמן לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה בין התאריכים 27-28 בנובמבר 2018 בקרב 600 מרואיינים המהווים מדגם ארצי מייצג.

לסקר המלא