מאמר דעה

תבחר, עיתון או תאגיד כלכלי

| מאת:

המלצות הוועדה לבחינת הריכוזיות במשק שהוגשו לאחרונה והתגובות להן בעיתון מעריב מלמדות אותנו שיעור חשוב על חשיבותה של ההפרדה בין בעלות על עיתון ובין בעלות על תאגידים כלכליים.

אתמול בבוקר קמתי עם סקרנות מיוחדת. סקרן אותי מה ייכתב בעיתון מעריב על המלצות וועדת הריכוזיות שהוצגו יום קודם. נזכיר כי וועדת הריכוזיות, שבראשה עמד חיים שני, מנכ"ל משרד האוצר הגישה לממשלה המלצות שתכליתן לרסן גם את הכוח המופרז שמצוי, לדעת חברי הוועדה, בידי נוחי דנקנר. זהו אותו נוחי דנקנר שמחזיק במעריב.
באופן מצער כל שלוש העמדות שהוצגו בחזית המוסף הכלכלי של מעריב היו זהות בהתנגדותן להמלצות הוועדה. מותר, כמובן, להתנגד להמלצות הוועדה אבל אי אפשר להימלט מן המחשבה כי העמדה האחידה נועדה לשרת את האינטרסים של בעל העיתון. העמדה האחידה אינה תוצאה בהכרח של פקודה שנוחתת מבעל העיתון לכותבי הטורים. הכותבים בעיתון חכמים דיים כדי להבין מה עשוי לקדם את טובתו של בעל העיתון, והבנה זו מקרינה באופן כמעט בלתי נשלט על הדרך שבה כותבים את הטורים ועורכים את העיתון.

מקרה זה מלמד עד כמה חשוב למנוע מאדם שמחזיק בחברות יצרניות ופיננסיות להיות בעל שליטה בעיתון. בגלל הפערים הכלכליים הגדולים, זה אף חיוני יותר בישראל. בעל הון שמחזיק בעיתון מסכן את היכולת העצמאית של הציבור לבחון באופן מושכל את צעדי המדיניות, ולגבש בעקבות כך עמדה באשר למפלגה הפוליטית המועדפת עליו. הסכנה של חוסר התאמה בין המדיניות הכלכלית להעדפות הציבור היא ממשית ללא הפרדה בין בעלות על עיתון לבעלות על תאגידים כלכליים.

* שודר בתוכנית הכלכלית של גלי צה"ל בתאריך 21.09.2011

ד"ר מומי דהן הוא מרצה בכיר לכלכלה בבית הספר למדיניות ציבורית באוניברסיטה העברית וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה.