מבצע

הדמוקרטיה הישראלית במבחן השעה

כנס הנשיא 2003

דברי יום עיון

  • שנה:
  • כריכה: רכה
  • מספר עמודים: 96 עמ’
  • מרכז: מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות
  • מחיר: 60 ₪ מחיר מבצע: 30.0 ₪

הדמוקרטיה הישראלית, כפי שהיא עולה מן המחקר, היא בעיקר דמוקרטיה פורמלית שטרם הצליחה לסגל לעצמה את מאפייני הדמוקרטיה המהותית, והיא סובלת מאי יציבות רבה בהשוואה לדמוקרטיות אחרות או לתקופות אחרות. ספר זה מביא את התגובות וההערות של משתתפי יום העיון שנערך עם הגשת הפרויקט בבית הנשיא.

במאי 2003 הציג המכון הישראלי לדמוקרטיה במשכן נשיא המדינה את פרויקט "מדד הדמוקרטיה". הפרויקט מבוסס על מחקר מקיף "הדמוקרטיה בישראל: דוח מעקב 2003" מאת אשר אריאן, דוד נחמיאס, דורון נבות ודניאל שני, אשר יצא לאור על-ידי המכון ב-2003. ספר זה מתעד את יום העיון שהתקיים עם הגשת הפרויקט.

בדיון השתתפו, בין היתר, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק וסגן ראש הממשלה אהוד אולמרט. בין השאר היה ויכוח נוקב בין יו"ר הכנסת ריבלין לבין הנשיא ברק לגבי ביקורת שיפוטית במסגרת הדמוקרטיה הישראלית.

המחקר עצמו התמקד במידה שבה המשטר בישראל מגשים הלכה למעשה ערכים ויעדים דמוקרטיים ובבחינת איכות הדמוקרטיה הישראלית ואופן התפקוד והביצוע שלה. המחקר עורך השוואה על פני זמן ומשווה את מצבה של ישראל בשנים 2003-1992 ועורך השוואה בינלאומית עם 35 מדינות דמוקרטיות אחרות.

בדיקת מצב הדמוקרטיה בישראל התייחסה הן לפן הפורמלי והן לפן המהותי של הדמוקרטיה. הספר הונחה על-ידי האמונה בחשיבות קיומה של דמוקרטיה וביכולתה של ישראל להתפתח גם מעבר למסגרת הפורמלית לדמוקרטיה מהותית ויציבה.

הדמוקרטיה הישראלית, כפי שהיא עולה מן המחקר, היא בעיקר דמוקרטיה פורמלית שטרם הצליחה לסגל לעצמה את מאפייני הדמוקרטיה המהותית, והיא סובלת מאי יציבות רבה בהשוואה לדמוקרטיות אחרות או לתקופות אחרות. בהיבט המוסדי מצבה של ישראל הוא טוב יחסית לדמוקרטיות אחרות, אך בהיבט הזכויות והיציבות המצב מעורר דאגה. במדדים רבים חלה הידרדרות במצב הדמוקרטיה בעשור האחרון, באחרים לא חל שיפור, אך יש גם כמה מישורים שבהם ישראל צעדה קדימה.

ספר זה מביא את התגובות וההערות של משתתפי יום העיון שנערך עם הגשת הפרויקט בבית הנשיא.

דברי פתיחה
נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה ד"ר אריק כרמון
נשיא המדינה מר משה קצב

מושב ראשון

מושב שני

דברי סיכום