הבחירות בישראל 2009

  • מאת:
  • שנה:
  • כריכה: קשה
  • מספר עמודים: 306 עמ’
  • מרכז: המרכז לממשל וכלכלה
  • מחיר: 85 ₪

המאמרים בספר מנתחים את הבחירות של שנת 2009 מזוויות רבות ומגוונות – של הבוחרים, של המגזרים באוכלוסייה, של המפלגות, של המועמדים, של התקשורת, של המדיניות הציבורית ושל התרבות הפוליטית. 

הבחירות לכנסת השמונה עשרה התקיימו ב-10 בפברואר 2009. יש לבחון אותן על רקע מלחמת לבנון שפתחה את כהונת ממשלת אהוד אולמרט ועל רקע המלחמה בעזה שחתמה אותה, על רקע פרשיות השחיתות שנקשרו בשמו של ראש הממשלה ועל רקע כישלונה של ציפי לבני - שנבחרה להחליף את אולמרט בראשות מפלגת קדימה - בהקמת קואליציה חדשה לאחר התפטרותו.

מערכת הבחירות של 2009 נפתחה עם ההתפטרות של אהוד אולמרט ובצל פרשיות השחיתות והמינהל הלא תקין שהוא עמד במרכזן. המשבר הכלכלי העולמי שהפתיע לאחר מכן מיקד את תשומת הלב בנושאים כלכליים וביכולתם של המועמדים לתפקד במצב משברי מסוג זה. מבצע עופרת יצוקה עצר לכאורה את מערכת הבחירות, אך הבחירות הוסיפו לעמוד בראש מעייניהם של המועמדים, והשאלה מי יבטיח את הביטחון תפסה את מרכז תשומת הלב. מערכת הבחירות הפכה אישית מאוד וממוקדת במועמדים - שני המועמדים שכבר עמדו בראשות הממשלה וביקשו לחזור, בנימין נתניהו ואהוד ברק, ויושבת ראש קדימה, ציפי לבני, שעמדה לראשונה בראשות מפלגה.

המנצח הברור בבחירות 2009 הוא הימין הפוליטי. בבחירות לכנסת השבע עשרה היו לשמאל ולמרכז 70 מנדטים ולימין 50; בבחירות 2009 גדל הימין ל-65 מנדטים. האמירה המוסכמת ביותר על הנשאלים בסקר הבחירות הישראלי שנערך לאחר הבחירות הייתה "העם רוצה ימין". ממשלתו של בנימין נתניהו הושבעה ב-31 במרס 2009 וכללה את מפלגות הימין - הליכוד, ישראל ביתנו, ש"ס, הבית היהודי, יהדות התורה - וכן את מפלגת העבודה.

הספר הבחירות בישראל - 2009 מקבץ מאמרים פרי עבודתם של חוקרי בחירות ומדעני חברה מובילים בישראל ובאירופה, והוא ממשיך את מסורת המחקר המעמיק והרחב של סדרת ספרי הבחירות בישראל מאז 1969. המאמרים מנתחים את הבחירות מזוויות רבות ומגוונות - של הבוחרים, של המגזרים באוכלוסייה, של המפלגות, של המועמדים, של התקשורת, של המדיניות הציבורית ושל התרבות הפוליטית. באמצעות ניתוח הבחירות הספר תורם להבנת החברה והפוליטיקה בישראל ומאיר תופעות ותהליכים שילוונו גם בבחירות הבאות, ואף ביניהן.

תודות

המחברים

מבוא
מיכל שמיר, אשר אריאן

שער ראשון שינויים במפה הפוליטית - מי ניצח, מי הפסיד?

מחיר הפחד: ישראל ביתנו בבחירות 2009
אולנה בגנו

משמאל ל-small? על שקיעתן של מפלגות השמאל הציוני, 2009-1992
אופיר עבו, פני יובל, גיא בן-פורת

מפלגות המחנה המתפזר: הציונית הדתית ומפלגותיה בבחירות 2009
אשר כהן

תפניות בפוליטיקה הפלסטינית בישראל: בחירות 2009
נדים רוחאנא, אמטאנס שחאדה, אריז' סבאע'-ח'ורי

המפסידות: ומי לא הגיעה לכנסת?
יעל ישי


שער שני המועמדים

הכרוניקה של הקמבק שהיה ושל הקמבק שכמעט היה
שלומית ברנע

ציפיית הבחירות? הממד המגדרי בבחירות 2009
עינת גדליה, חנה הרצוג, מיכל שמיר

התוצאות הפוליטיות של שיטות בחירת המועמדים לכנסת השמונה עשרה
גדעון רהט


שער שלישי תקשורת פוליטית

המלחמה על סדר היום: המערכה בעזה ומערכת הבחירות 2009 בתקשורת
יריב צפתי, תמיר שפר, גבריאל וימן

"כמו באמריקה": אמצעי תקשורת חדשים במערכת הבחירות לכנסת השמונה עשרה
דן כספי, אלינור לב

מצפן הבחירות: אפיון המפלגות ועמדות הבוחרים
אשר אריאן, רפאל ונטורה, מרק פול, אנדרה קרוואל

מפתח