מאמר דעה

מדינת הלאום של היהודים או מדינת החרדים?

| מאת:

יד ימין של ממשלת ישראל עסוקה בימים אלה בניסוח וגיבוש חוק לאום שתכליתו הגדרת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, תוך הדרת המיעוט הערבי. זאת בעוד שיד שמאל עוסקת בניתוק ובקריעה של קבוצות ומגזרים נרחבים השייכים לאותו לאום מבפנים ומבחוץ.

משבר הכותל וחוק הגיור הקפיצו לראש כותרות העיתונים ומשדרי הטלוויזיה את הסיוע האמריקני, שנסמך על תמיכת יהדות ארצות הברית, את כספי התרומות ואת החשש מקיצוץ בהם. החשש מוצדק, אבל מסתיר מאתנו את העננה האמיתית שצריכה הייתה להעיב על כולנו בימים האחרונים: עתיד העם היהודי, היחס בין היהודים היושבים בתפוצות ובינינו היושבים כאן בישראל והיחס למגוון בעלי האמונה בישראל וליהודים שאינם מוכרים על ידי הרבנות החיים ביננו כאן בארץ.

המטרה האמיתית של המהלכים האלו היא לא למנוע תפילה של רפורמיים בכותל, שתמשיך להתרחש ממילא, ובוודאי שלא למנוע ממהגרי עבודה לעבור גיור רפורמי ולהגיע לישראל- תרחיש הפחדה שכלל שאיננו מתרחש במציאות. המטרה האמיתית היא לשמור על כוחו המונופוליסטי של מוסד הרבנות. מוסד שאיבד את אמון הציבור ושנשלט על ידי רבנים אורתודקסיים קיצוניים. נתונים שאספנו במכון הישראלי לדמוקרטיה מצביעים כי בישראל מתווספים מדי שנה עוד 10,000 יהודים שאינם מוכרים על ידי הרבנות (בעיקר עולים וצאצאי עולים שלא הוכרו). אלו הם ישראלים שעוברים ברית מילה, הולכים לבתי ספר ממלכתיים ומשרתים בצבא, חלקם אף מנהלים אורח חיים דתי. רק מיעוט קטן מהם פונה ועובר את תהליך הגיור על ידי מערך הגיור הממלכתי המגייר פחות מ-2,000 אזרחים בשנה. כך, חיים היום בישראל לפחות 330,000 יהודים שאינם מוכרים על ידי הרבנות. בחו"ל המצב מורכב בהרבה וחלק ניכר מהיהודים מתחתנים עם בני או בנות זוג לא יהודים, אך רבים מהם עדיין חיים כיהודים ובמקרים רבים, ממשיכים לפקוד את בתי הכנסת, לערוך את טקסי המילה ובר המצווה ולחגוג את חגי ישראל. האם עלינו להרחיק אותם מאיתנו? האם עלינו למנוע מילדיהם להתגייס ולעשות עליה לאחר מכן?

כך, המוסד הממלכתי, ששולט בשם מדינת ישראל על שערי הכניסה לעם היהודי, מדיר חלקים הולכים וגדלים מקרב אלו המשתייכים ללאום היהודי בארץ ובעולם. המשך המדיניות הקיימת יפגע במאות אלפי ישראלים מודרים, ויצור סכנה לנתק של ממש בין מדינת ישראל לבין רוב הולך וגדל מקרב יהדות התפוצות.

לכן, זוהי העת לשילוב ידיים בין דתיים, מסורתיים וחילוניים אשר שלמות העם היהודי חשובה להם, ובין קהילות היהודים בתפוצות. עלינו לתבוע במשותף שינוי מהיסוד של יחסי הכוחות במשוואת הדת והמדינה. המצב בו המיעוט החרדי קובע עבור כולנו איך יראו שירותי הדת, מהו אופיה היהודי של המדינה ומי ייכנס בשעריה אינו יכול להימשך. לו היה מדובר במדינה בה יש לנו אפשרות בחירה אז ניחא, אבל כאשר כולנו חייבים להינשא, להתגרש ולקבל אזרחות רק בחסות הממסד הדתי – לא ייתכן לעשות זאת תוך אימוץ כללי האורתודוקסיה המחמירים ביותר.

צחוק הגורל הוא שיד ימין של ממשלת ישראל עסוקה בימים אלה בניסוח וגיבוש חוק לאום שתכליתו הגדרת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, תוך הדרת המיעוט הערבי. זאת בעוד שיד שמאל עוסקת בניתוק ובקריעה של קבוצות ומגזרים נרחבים השייכים לאותו לאום מבפנים ומבחוץ. מדינת לאום אמיתית צריכה להכיל בתוכה נוסחה להכנסת הזרמים השונים והאמונות השונות תחת קורת גג לאומית אחת. מדינת לאום אמיתית תעניק תקצוב שוויוני לכל זרם מרכזי ביהדות המבקש לקיים פעילות בישראל. מדינת לאום אמיתית תדאג לחיבור מחדש של הקרעים בתוך העם היהודי ותחזק את מעמדה של ישראל בעולם כמדינת לאום דמוקרטית גם עבור שגריריה בתפוצות.

פורסם לראשונה ב-Ynet.