סקירה

כל מה שרציתם לדעת על הסכמי עודפים

| מאת:

מה המשמעות של הסכם עודפים, איך מחליטים מי מהמפלגות תקבל את המנדט הנוסף ומה קורה אם אחת המפלגות שחתמה על הסכם עודפים לא עוברת את אחוז החסימה? כל התשובות בסקירה שלפניכם

Flash 90

מה המשמעות של הסכם עודפים?

הסכם עודפים מתייחס לחלוקת המנדטים ה"עודפים", כלומר המנדטים שנשארים לאחר הסבב הראשון של חלוקת המנדטים, והוא השלב האחרון בתהליך של תרגום הקולות שניתנו בקלפיות למנדטים בכנסת.
בבחירות 2020, למשל, חולקו 117 מנדטים בסבב הראשון – ונשארו עוד 3. כדי להחליט כיצד יחולקו המנדטים העודפים, נעזרים בנוסחה מתמטית הנקראת "מודד לרשימה". השיטה אומצה במסגרת חוק בדר-עופר מ-1973, שאחת ממטרותיו הייתה חיזוק המפלגות הגדולות.
המודד מחושב כך: המונה הוא מספר הקולות שהרשימה קיבלה, והמכנה הוא מספר המנדטים שהיא קיבלה + 1. הרשימה שהמודד שלה היה הגבוה ביותר – זוכה במנדט נוסף. אם יש מנדטים נוספים לחלוקה חוזרים על החישוב הזה – עד שמחולקים  כל 120 המנדטים.
משמעות הסכם העודפים הוא שבשלב זה מתייחסים ל-2 רשימות שחתמו על הסכם העודפים כאל רשימה אחת, ובהתאם לכך מחשבים את המודד לרשימה. כלומר – המונה הוא מספר הקולות ש-2 הרשימות קיבלו ביחד, והמכנה הוא מספר המנדטים ששתיהן קיבלו ביחד + 1.
הסכם עודפים מעלה את הסיכוי שאחת מהרשימות שחתמה על ההסכם תזכה במנדטים נוספים בשלב חלוקת העודפים. הסיבה היא שמבחינה מתמטית, שיטת חלוקת העודפים הנהוגה בישראל מעניקה יתרון לרשימות גדולות. הסכם עודפים מחבר בין שתי רשימות, ולכן יוצר רשימה גדולה יותר מבחינת חישוב המודד לרשימה ומבחינת הסיכויים לזכות במנדטים עודפים.

איך מחליטים מי תקבל את המנדט הנוסף?

אם שתי רשימות שחתמו ביניהן על הסכם עודפים זכאיות למנדט נוסף במסגרת חלוקת העודפים, מחשבים את המודד לרשימה של כל אחת מהן בנפרד, באותה דרך שפורטה קודם: מספר הקולות שקיבלה הרשימה לחלק למספר המנדטים שכבר יש לה +1. הרשימה שהמודד שלה גבוה יותר – תזכה במנדט הנוסף. כאמור, שיטה זו מעניקה יתרון לרשימות גדולות. לכן, מבין שתי רשימות שחתמו על הסכם עודפים – יש סיכוי טוב יותר שהרשימה הגדולה יותר תקבל את המנדט. ואומנם, זה מה שקרה בבחירות 2020: הליכוד וימינה, שחתמו על הסכם עודפים, קיבלו מנדט נוסף – והליכוד זכה בו; כחול לבן והעבודה-גשר-מרצ, שחתמו גם הן על הסכם עודפים, קיבלו מנדט נוסף – וכחול לבן זכתה בו.

האם ההסכם יכול להיחתם רק בין שתי רשימות מועמדים?

כן.

מה קורה אם אחת המפלגות שחתמה על הסכם עודפים לא עוברת את אחוז החסימה?

במקרה כזה, הסכם העודפים חסר משמעות, והרשימה שעברה את אחוז החסימה כאילו לא חתמה כלל על הסכם עודפים. הסיבה היא שהקולות של רשימות שלא עברו את אחוז החסימה – לא מחושבים כלל בעת חלוקת המנדטים.

אילו מפלגות חתמו עד כה על הסכם עודפים ביניהן?

נכון ל-16.2.21, בבחירות לכנסת ה-24 חתמו על הסכם עודפים הרשימות הבאות: ימינה ותקווה חדשה; יש עתיד וישראל ביתנו; הליכוד ורשימת הציונות הדתית; כחול לבן והמפלגה הכלכלית החדשה (ירון זליכה); העבודה ומרצ. ש"ס ויהדות התורה חתמו על הסכם עודפים או יעשו זאת בקרוב. המועד האחרון להגשת הסכמי העודפים הוא 12.3.21.