הודעה לעיתונות

מדד הדמוקרטיה הישראלית 2022: ירידה מתמשכת באמון הציבור במוסדות המדינה

המדד מציין 20 שנות מדידה וניתוח ומצביע על רוב התומך בכך שלביהמ"ש העליון תהיה סמכות לבטל חוקים הנוגדים את עקרונות הדמוקרטיה. בעשור האחרון ניכרת ירידה משמעותית בשיעור האופטימיים לעתיד המדינה, ועם זאת הרוב מעוניינים להישאר בארץ.

צילום: קובי גדעון, לע"מ

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה, ופרופ' תמר הרמן, מנהלת מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון, הגישו היום (א') את מדד הדמוקרטיה הישראלית לשנת 2022 לנשיא המדינה, יצחק הרצוג. פרויקט מדד הדמוקרטיה, הנערך זו השנה ה-20 ברציפות, משרטט תמונת מצב מורכבת בנוגע להערכת הציבור את חוסן הדמוקרטיה הישראלית, מידת האמון במוסדות המדינה והערכת הציבור את תפקוד השירות הציבורי. השנה, עורך הדו"ח השוואה בין דעת הקהל הישראלית בראי השנים. כך, נותן הדו"ח סיכום מקיף על החברה הישראלית, ומציג מגמות ושינויים שחלו בתפיסות הפוליטיות בשני העשורים האחרונים.

 

 

נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״מרגע שנבחרתי לנשיא המדינה, הצבתי את המחלוקות והשסעים בחברה הישראלית, כאחד הנושאים הדחופים ביותר עבורי. לכן – אני מודאג מאד משלושה הנתונים שנמצאים בדו״ח שמוגש לי היום: היחלשות הסולידריות בישראל, ערעור תחושת השייכות למדינה, והירידה במידת האופטימיות באשר למצבנו. אלה נתונים קשים שמצטרפים לעוד חלקים בדו"ח שמשקפים את המתחים הפנימיים בתוכנו. במילים אחרות - הלכידות שלנו נחלשת, וחייבים לעשות הכול כדי לבנות אותה מחדש.

אני מאמין שהדרך הנכונה מתחילה באחריות. אחריות של כל אזרח ואזרחית, ויותר מכך - אחריות שלנו – נבחרי הציבור. אני מתכוון להמשיך לפעול ולהקדיש לנושא הזה את מרב מאמציי. הסולידריות והשייכות קריטיות לחוסננו, ועלינו לעמול על ביסוסן וחיזוקן – יום-יום, שעה-שעה".

יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטיה: "מדד הדמוקרטיה מלמד בבירור: אין רוב בציבור לשינויים שמטרתם החלשת בית המשפט העליון וריסוק מערכת המשפט. מכלול היוזמות שמקדם שר המשפטים יביא, במצטבר, לריסוק עקרון הפרדת הרשויות, לשליטה של הרשות המבצעת ברשות השופטת, ולסירוס היכולת של בית המשפט העליון להגן על הפרט מפני שרירות ליבו של השלטון.

אזרחי ישראל ומנהיגי הציבור מכל הסקטורים מחויבים לעשות את כל שביכולתם, כדי לבלום את היוזמות החד- צדדיות המסוכנות הללו.  לצד פעילות נמרצת ונחושה לעצירת היוזמות הללו, זה הזמן ללכת למהלך,

שיתבסס על הרכב רחב של נציגי ציבור ומומחים שבו ידונו ויגבשו את הפרקים החוקתיים שישקמו את היציבות, יצמצמו את הקיטוב וישמשו כַּבסיס של המשטר הישראלי".

פרופ' תמר הרמן, מנהלת מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון: "מדד 2022 מצביע על החמרת פיצול עמדות הציבור לפי השתייכות למחנות פוליטיים, עד כדי כך שלא ברור שנותר בסיס ישראלי משותף בשאלות עקרוניות כמו גם בשאלות מעשיות בנוגע לאופייה ואופן התנהלותה של מדינת ישראל. כמו כן במבט של 20 שנה לאחור נראה שבנושאים רבים חלה שחיקה בעמדות הציבור לגבי עקרונות יסוד של הדמוקרטיה, בציבור היהודי בעיקר בנוגע לשוויון האזרחי בין יהודים לערבים. כמו כן, חלה ירידה ברורה בשאיפה שמדינת ישראל תציג איזון בין ההיבט הדמוקרטי להיבט היהודי, כאשר למעט בציבור החילוני, בקבוצת הרוב היהודית ההעדפה ההולכת ומתחזקת היא להיבט היהודי".

 

צילום: מיכל פתאל

 

ממצאים עיקריים

כללי

 • לאורך השנים חלה התחזקות מובהקת בקשר שבין המיקום העצמי הפוליטי (ימין, מרכז, שמאל) של המרואיינים (היהודים) לבין כלל עמדותיהם בשאלות שבהן עוסק מדד הדמוקרטיה, כשהפערים בין המחנות הם ברורים ושיטתיים. כך הדבר גם בציבור הערבי, בפילוח לפי מי שהצביעו למפלגות לא ציוניות (ערביות) או למפלגות ציוניות.
 • שלא כבעבר, האבחנה בין ימין לשמאל (יהודים) הולכת מתרחקת מנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני, והיא כוללת כיום כמעט את כל התחומים הפוליטיים-חברתיים הפנים והחוץ מדינתיים.
 • מאפיין נוסף המתחזק עם השנים הוא החפיפה בין מיקום עצמי פוליטי לבין מיקום עצמי על הרצף חרדים-חילונים: בקרב הציבור החילוני יש חלוקה כמעט שווה בין הממקמים עצמם בשמאל, במרכז ובימין, אבל שבשאר הקבוצות, ובעיקר בקרב הדתיים לאומיים והחרדים, יש רוב ברור למי שממקמים עצמם בימין.

מחנות פוליטיים לפי מיקום על הרצף חרדים-חילונים (%, ממוצעים רב שנתיים, יהודים)

 

מצבה של ישראל

 • אופטימיים לגבי עתיד המדינה? בין מדידת 2012 למדידת 2022 ניכרת ירידה חדה בשיעור האופטימיים לגבי עתידה של ישראל (בכלל המדגם מ-76% ל-49%). המגמה דומה בקרב יהודים וערבים, אם כי אצל היהודים נשמר רוב אופטימי ואילו אצל הערבים מדובר כיום במיעוט (יהודים 2012 – 79%, 2022 – 51%; ערבים 2012 – 60%, 2022– 37%).
 • מצבה הכללי של ישראל - מ-2003 עד 2018 הייתה עלייה מתמדת בשיעור המעריכים את מצבה של ישראל כטוב וטוב מאוד (מ-11% ל-53%). לעומת זאת מהשיא ב-2018 ועד יוני 2022 חלה ירידה רציפה בשיעור זה (מ-53% ל-25%). במדידה האחרונה (אוקטובר 2022) מצאנו עלייה בשיעור המגדירים את מצבה של ישראל בטוב או טוב מאוד וירידה בשיעור המגדירים את מצבה כ"רע מאוד ודי רע". אין הבדלים ניכרים בשאלה זו בין יהודים לערבים.

מה לדעתך המצב של ישראל היום באופן כללי (%, כלל המדגם)

 

 • גאים להיות ישראלים - בקרב היהודים שיעור הגאים בהיותם ישראלים הוא יציב (ממוצע רב-שנתי 2022-2003 - 85.9%). בקרב הערבים שיעור זה יציב פחות ונמוך בהרבה (ממוצע רב שנתי 2003-2022 - 46%).
 • רוצים להישאר בארץ - רוב גדול ויציב של יהודים וערבים, בהבדלים קטנים בלבד בין קבוצות המשנה, מעוניינים להישאר בארץ. כך הדבר לא רק בקרב המבוגרים אלא גם בקרב הצעירים (18-24): פחות מרבע רוצים לחיות במקום אחר (23% מהיהודים ו-22% מהערבים).


מוסדות השלטון

 • האמון במוסדות - מ-2003 מדדי הדמוקרטיה בודקים את אמון הציבור ב-8 מוסדות (צה"ל, משטרה, נשיא המדינה, בית המשפט העליון, הממשלה, הכנסת, המפלגות הפוליטיות והתקשורת).
 • במדידת 2022 (ממוצע יוני ואוקטובר) נמצאה ירידה באמון הציבור בכל המוסדות בהשוואה לממוצע הרב-שנתי של כל אחד מהם.
 • ואולם, במדידת אוקטובר 2022 גם מצאנו עלייה באמון בשני מוסדות בהשוואה לשנה שעברה – צה"ל (יהודים – מ-78% ל-85%) ונשיא המדינה (כלל המדגם מ-55% ל-62%).
 • עבור ארבעה מוסדותמדידת אוקטובר 2022 היא הנמוכה ביותר אי פעם: בית המשפט העליון (42%), התקשורת (23%), הכנסת (18%) והמפלגות (9%).

יש אמון במוסדות המדינה (%, יהודים)

 

יש אמון במוסדות המדינה (%, ערבים)

 

 • בכלל המדגם משיא באמון בכלל המוסדות ב-2012 (ממוצע 61%) הייתה ירידה לשפל חסר תקדים (33%) במדידת 2022. ממוצע האמון לכלל המוסדות לשנים 2003- 2022 היה בציבור היהודי 49.7% ובציבור הערבי 36.3%.

הממוצעים השנתיים של כלל המוסדות בהשוואה לציון הממוצע הרב שנתי של כלל המוסדות (%, נותנים אמון, כלל המדגם)

 

 • מנהיג חזק? משנת 2014 ועד 2022 חלה עלייה גדולה בשיעור המסכימים כי "כדי לטפל בבעיות המיוחדות של מדינת ישראל יש צורך במנהיג חזק שלא יתחשב בכנסת, בתקשורת ובדעת הקהל" (מ-41% ל-61%). בנושא זה יש דמיון רב בין היהודים לערבים. פילוח לפי מחנה פוליטי (יהודים) מעלה כי בשמאל תומכים בכך כיום 38%, במרכז - 54% ובימין - 68%).
 • ביטול חוקים על ידי בית המשפט העליון - בכלל המדגם ב-5 מדידות לאורך יותר מעשור רוב ממוצע של 6% תומכים בכך שלבית המשפט העליון תהיה סמכות לבטל חוקים שחוקקה הכנסת אם נמצא שהם נוגדים את עקרונות הדמוקרטיה. בקרב הערבים התמיכה בכך גבוהה בהרבה מאשר בקרב היהודים (87% לעומת 51%). פילוח לפי מחנות פוליטיים (יהודים) העלה רוב של תומכים בשמאל ובמרכז (89% ו-70%) לעומת מיעוט בימין (37.5%).

מסכימים שלבית המשפט העליון תהיה סמכות לבטל חוקים שחוקקה הכנסת, אשר מנוגדים לחוקי היסוד של מדינת ישראל (%, כלל המדגם)

 

יחסי יהודים-ערבים

 • המשטר בישראל דמוקרטי גם לאזרחים הערבים? בדומה לשתי המדידות הקודמות (2018 ו-2020), גם במדידת 2022 רוב גדול בציבור היהודי (69%) חושבים שהמשטר בישראל הוא דמוקרטי גם לאזרחים הערבים. אבל ההבדלים בין המחנות הפוליטיים הם גדולים: בימין (74%) ובמרכז (69%) תומכים בהיגד זה, לעומת פחות ממחצית בשמאל (47%). ואולם, כמו בשתי המדידות הקודמות גם במדידת 2022 בקרב הערבים רק מיעוט (31%) חושבים שהמשטר בישראל הוא דמוקרטי גם עבורם. ההבדל בעניין זה בין מצביעי המפלגות הלא ציוניות הערביות למצביעי המפלגות הציוניות הוא גדול (בהתאמה 19% ו-62%).
 • היחסים בין ערבים ליהודים בישראל - מאז 2018 חלה עלייה גדולה בשיעור היהודים המגדירים את טיב היחסים בין יהודים לערבים בישראל כרעים או רעים מאוד (מ-27% ל-60%). רק 4% מהיהודים מגדירים כיום יחסים אלו כטובים או טובים מאוד. מגמה דומה, אך מתונה יותר, נמצאה גם בקרב הערבים. כאן עלה שיעור המגדירים את היחסים כרעים או רעים מאוד מ-26% ב-2018 ל-45% כיום. רק 17% מהערבים מגדירים כיום את היחסים הללו כטובים.
 • זכויות יתר ליהודים? ניכרת עלייה חדה בציבור היהודי בשיעור הסבורים שבישראל צריכות להיות לאזרחים יהודים יותר זכויות מאשר לאזרחים לא-יהודים (2022 – 49%; ממוצע רב שנתי – 36.6%).
 • רצון הערבים אזרחי ישראל להשתלב בחברה הישראלית - בציבור היהודי חלה ירידה חדה בשיעור המעריכים כי האזרחים הערבים רוצים להשתלב בחברה הישראלית (2018 – 67%; 2022 – 40%). בקרב הערבים יש רוב גדול וקבוע המעריכים כי האזרחים הערבים מעוניינים בשילוב (2022 – 75%, ממוצע רב שנתי - 76.6%).
 • המתח החזק ביותר בחברה הישראלית - לאורך השנים חלו שינויים משמעותיים בהערכה מהו המתח החזק ביותר בחברה. עד 2016 (כלל המדגם) השיעור הגבוה ביותר הצביעו על המתח בין יהודים לערבים. בשנים 2018-2020 תפס את מקומו בראש הסולם המתח בין ימין לשמאל. אבל מאז קיץ 2021 חזר המתח בין יהודים לערבים לעמוד בראש סולם המתחים.

המתח החזק ביותר כיום בחברה הישראלית (%, כלל המדגם)

 

ישראל - יהודית ודמוקרטית?

 • האיזון בין הרכיב היהודי לדמוקרטי - בין 2019 ל-2022 ניכרת ירידה בשיעור הסבורים שיש כיום איזון במדינת ישראל בין הרכיב היהודי לדמוקרטי (מ-28% ל-18%). זאת לצד עלייה בשיעור המציינים כי הרכיב הדמוקרטי חזק מדי (מ-18% ל-25%).
 • פילוח נתוני 2022 לפי מיקום על הרצף חרדים-חילונים (יהודים) מעלה כי רוב גדול מהחרדים (85%) היו רוצים שהרכיב היהודי יהיה חזק יותר, כמו גם 77% מהדתיים הלאומיים ו-58.5% מהמסורתיים דתיים. בקרב החילונים 51% מעדיפים את הרכיב הדמוקרטי.

ישראל מוגדרת מדינה יהודית ודמוקרטית. איזה רכיב היית רוצה שיהיה חזק יותר? (%, יהודים, יוני 2022)

 

 • ובמקרה של סתירה בין הערכים הדמוקרטיים לציווי היהדות? בקרב החילונים הרוב (ממוצע הרב שנתי 66%) חושבים שיש לפעול תמיד לפי עקרונות הדמוקרטיה; בקרב המסורתיים התשובה השכיחה היא "בהתאם למקרה" (42%); ובקרב הדתיים הלאומיים והחרדים הרוב חושבים שיש לפעול תמיד לפי ציווי ההלכה היהודית (57% ו-89%).


ישראל במדדים הבינלאומיים

 • בכל המדדים הבינלאומיים ישראל ממוקמת בחלק העליון של מדינות העולם, ובנושא ההשתתפות הפוליטית היא ממש בראש הסולם.
 • עם זאת, בהשוואה למדינות ה-OECD ישראל נמצאת בכל המדדים בחלק התחתון של הסולם (למעט מדד ההשתתפות הפוליטית).
 • לאורך 20 שנות המדידה התנודות במיקומה של ישראל קטנות.ב-10 מתוך 15 המדדים השינוי לאורך כל התקופה היה פחות מ-5 אחוזים.
 • עיקר הירידה היא בציונים שישראל מקבלת בתחום הזכויות והחירויות הדמוקרטיות (בייחוד בחופש העיתונות) לצד עלייה ברוב מדדי התהליך הדמוקרטי והרגולציה (בייחוד בהשתתפות פוליטית).

האחוזון של ישראל במדדים הבינלאומיים, 2021 (כלל העולם ומדינות ה-OECD)

 

שיטת המחקר

 • מדד הדמוקרטיה הישראלית נערך על-ידי מרכז ויטרבי (בעבר מרכז גוטמן) לחקר דעת קהל ומדיניות במכון הישראלי לדמוקרטיה.
 • בסקר 2022, שנערך באינטרנט ובטלפון בין התאריכים 22 במאי ו-21 ביוני, רואיינו 1,092 איש ואשה בשפה העברית ו-219 בשפה הערבית, והם מהווים מדגם ארצי מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל גילי 18 ומעלה. טעות הדגימה המרבית לכלל המדגם 2.76% ± ברמת בטחון של 95% (3.02% ± למדגם היהודים ו-6.75% ± למדגם הערבים).
 • איסוף הנתונים בוצע בעברית על ידי מכון "מידע שיווקי" ובערבית על ידי מכון המחקר "אפקר". חלק מהשאלות נשאלו שוב בסוף אוקטובר 2022 על ידי מכון המחקר "מדגם".
 • בכלל מדדי הדמוקרטיה משנת 2003 רואיינו 23,356 ישראלים (19,614 יהודים ו-3,742 ערבים).
 • לקבצי הנתונים המלאים ראו: https://dataisrael.idi.org.il

 

חומרים להורדה