חדש

חקיקה אנטי-דמוקרטית בכנסת ה-18

(2013-2009)

תקופת כהונתה של הכנסת ה־18 התאפיינה בגל חקיקה אנטי־דמוקרטית. בזו אחר זו עלו על שולחנה הצעות חוק הפוגעות בשוויון ובאזרחי ישראל הערבים, בחופש הביטוי, המחאה וההתארגנות ובביהמ"ש העליון. יש להיאבק במגמה זו.

בתאריך 26 בפברואר 2015 יתקיים ערב מיוחד לרגל השקת הספר. גולשי האתר מוזמנים בהרשמה מראש. לחצו לפרטים

תקופת כהונתה של הכנסת ה־18 (2013-2009) התאפיינה, בין השאר, בגל חקיקה אנטי־דמוקרטית. בזו אחר זו עלו על שולחנה הצעות חוק הפוגעות בשוויון ובאזרחי ישראל הערבים, בחופש הביטוי, המחאה וההתארגנות ובבית המשפט העליון. בסופו של דבר רובן לא אושרו כחוקים, ואף על פי כן כמה מהן הצליחו לעבור את מסלול הקריאות בכנסת וקיבלו את אישורה — למשל "חוק החרם", "חוק ועדות הקבלה" ו"חוק הנכבה", כפי שהם מכונים בציבור הרחב.

הספר מנתח בפרוטרוט את רצף הצעות החוק הללו ומביא חווֹת דעת ומאמרים שנכתבו בידי אנשי המכון הישראלי לדמוקרטיה בזמן אמת והוגשו למקבלי ההחלטות בשלבי החקיקה השונים. נוסף על כל אלו מוצג כאן לראשונה ניתוח עומק של תופעת החקיקה האנטי־דמוקרטית בישראל בכללותה. מחברי הספר עומדים בו על הפגיעה המצטברת שגרמה חקיקה זו לדמוקרטיה הישראלית ועל מה שהעלה אותה מלכתחילה לדיון בכנסת, ודווקא בעת הזאת.

גם בימים אלו נמשכת מגמת החקיקה האנטי־דמוקרטית בכנסת. הבנת התמונה הכללית וסיבותיה חיונית להמשך המאבק במגמה זו, שתכליתו חיזוק ערכי הדמוקרטיה במדינת ישראל.

מנחה: מר ארנון מאיר, המכון הישראלי לדמוקרטיה

דברי פתיחה: מר יוחנן פלסנר, נשיא המכון הישראלי לדמוקרטריה

ראיונות מיוחדים:
מר איימן עודה
, יו"ר הרשימה המשותפת
ח"כ יריב לוין, יו"ר ועדת חוץ ובטחון, הליכוד

פאנל בשהתתפות:
ח"כ קארין אלהרר,
יש עתיד
מר דני דיין,
יו"ר מועצת יש"ע לשעבר
עו"ד גבי לסקי, מרצ
עו"ד איילת נחמיאס ורבין,
המחנה הציוני

דברי סיכום: פרופ' מרדכי קרמניצר, סגן נשיא במכון הישראלי לדמוקרטיה

close