מאמר דעה

חובת הגיוס צריכה לחול על כל צעיר חרדי, השתמטות תגבה מחיר אישי משמעותי

| מאת:

הממשלה מנסה לשוב ולקדם הצעת חוק גיוס שנבלמה לפני שנתיים והייתה עמוסת בעיות: יעדי גיוס נמוכים, סנקציות לא אפקטיביות ומסלולי שירות לא שוויוניים. בעיקר אחרי השבעה באוקטובר, כל בר דעת כבר מבין שבלי סנקציות ואכיפתן דבר לא יגרום לחרדים להתגייס מרצונם הטוב.

לעמוד "מתגייסים לשוויון" בנושא חוק הגיוס

Photo by Chaim Goldberg/Flash90

כמה פעמים רציתם לחזור אחורה בזמן ולקבל הזדמנות מחודשת כדי לתקן טעות קשה מן העבר?

לממשלת ישראל הייתה הזדמנות כזו. הנסיבות מאפשרות להתמודד עם תופעה מטרידה שמאיימת על עתיד המדינה, לא פחות. בשבוע שעבר התברר שהיא בוחרת לוותר עליה.

חוק הפטור שהוצג בשבוע שעבר על ידי הממשלה כבר קודם לפני כשנתיים על ידי הממשלה הקודמת. בזמן אמת הצבענו על הבעיות שבו: ויתור על עיקרון חובת השירות לכל, יעדי גיוס נמוכים, סנקציות בלתי אפקטיביות, ומסלולי שירות מקוצרים, לא משמעותיים ולא שוויוניים. בנסיבות ששררו בשעתו, הבשורה היחידה בהצעה הייתה הפחתת גיל הפטור ל-21, ואף זאת רק למשך שנתיים. הממשלה הקודמת נפלה וקידום ההצעה נבלם.

וכאילו לא קרה פה כלום ותוך התעלמות מכך שפרצה פה אחת המלחמות הנוראיות והקשות שידענו, ממשלת ישראל הנוכחית מנסה לשוב ולקדם – את אותה הצעה בדיוק. על הציניות שבלהתנגד בתוקף להצעה כשאתה באופוזיציה ולהגיש אותה מחדש כשאתה בקואליציה אין צורך להכביר במילים. התרגלנו. אבל להתעלם מהמלחמה? מצרכי הצבא? מדוע? הרי דעת הקהל תומכת בגיוס חרדים לצה"ל. החברה הישראלית המשרתת רוצה לראות אותם נושאים בנטל ואנחנו אפילו מזהים סימנים לשינויים חיוביים בשטח החרדי.

החיילים בעזה ובגבול הצפון חוזרים כבר לסבב מילואים שני. חלקם אפילו לסבב שלישי. אם היו עוד חיילים לצבא – משך שירות המילואים היה מתקצר באופן משמעותי. ועדיין, כמה חיילים חרדים יתווספו לצה"ל בשנה הראשונה אם הצעת החוק תעבור? 300. בקושי (כאשר חלקם ישרתו רק 3 שבועות). ובשנה שאחריה? מחזור החרדים חייבי הגיוס יגדל, אבל שיעור הגידול במספר החרדים שיתגייסו – יפחת. למה? ככה. כי הממשלה מתעלמת מצורכי הצבא ומתמקדת בצורך להחזיק את הקואליציה שלא תתפרק מוקדם מהצפוי. מדובר בניתוק מסוכן מהמציאות.

 

וממספר המתגייסים – לסנקציות על המשתמטים.

כל בר דעת מבין שבלי סנקציות ואכיפתן זה לא ילך. אם 1,500 נרצחים והרוגים ושבעת חודשי מלחמה לא הריצו את החרדים לבקו"ם, שום דבר כבר לא יגרום להם להתגייס רק מרצונם הטוב. חובת הגיוס צריכה לחול על כל צעיר חרדי – והשתמטות צריכה להוביל לגביית מחיר אישי משמעותי. והצעת החוק? אם היא תעבור הסנקציות הראשונות יגיעו אולי ב-2027, וגם הן יהיו אווריריות לחלוטין וקל יהיה לעקוף אותן.

אני שומע סביבי בחודשים האחרונים הצעות מרחיקות לכת: אם לא יתגייסו נשלול להם את זכות ההצבעה. את רישיון הנהיגה. את היכולת לצאת לחו"ל. מעל לחלק מההצעות האלה מרחף סימן שאלה לגבי החוקתיות שלהן. בפועל, עיקר הדגש צריך להתמקד בשלילת הטבות כלכליות וגביית מחיר כלכלי אישי מכל צעיר חרדי שיבחר במסלול השתמטות. אבל ההצעות האלה מסמנות את התסכול העצום השורר בקרב אוכלוסיית הרוב הציוני. הישראלים המשרתים לא מוכנים להמשך האפליה בחסות החוק. 

הממשלה והקואליציה קיבלו הזדמנות שנייה על מגש של דם ומחיר כבד. לצערי הגדול, הן עומדות לפספס גם אותה.


המאמר פורסם לראשונה ב-N12